ארגנטינה מתעוררת לעתיד חדש

 

150px-Flag_of_Argentina.svg[1]

 

כבר הרבה שנים נחשבת ארגנטינה כמקום לא פשוט למשקיעים. למעלה מעשור ממשלת נסטור וקריסטינה פרננדס דה קירשנר נהגה משטר קשוח של בידול מוניטרי באמצעות מניפולציות ומגבלות, חדלות פירעון וקשירת בריתות מפוקפקות עם מדינות בעלות בעיות אמינות רציניות.

הממשל החדש בהנהגתו של מאוריסיו מאקרי עשה אחורה פנה במדיניות הנהוגה עד כה והכריז על החלטתה של ארגנטינה להשתלב בזירה הבינלאומית. מאקרי הרכיב ממשלה כאשר השרים שלה הינם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה מענף התעשייה הפרטית. תוך חודשיים הוסרו מרבית המגבלות של זרימת ההון הבינלאומיות ובוטלו מיסים מיותרים על יצוא. כתוצאה מהפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבו הכריז על ארגנטיה כ"ה-מקום" להשקיע בו, צפוי גידול בהשקעות ישירות במדינה על סך של 16 מיליארד דולר רק בשנת 2016.

ממשלת מאקרי שמה למטרה לפתור 3 סוגיות משמעותיות בטווח הקרוב:

  • ליישב מחלוקת עם בעלי החוב
  • לצמצם אינפלציה ב-25%-30% ללא יצירת מיתון
  • לבסס את מעמדו הפוליטי על מנת לקיים את השינויים המתוכננים.

למרות שהמטרות שהציב לעצמו הינן מאתגרות כבר ניתן לראות עדויות בהתקדמות בתוכנית הפעילות של מאקרי: מאקרי הציע לבעלי חוב הסדר, על מנת לצמצם אינפלציה יש תוכנית מסודרת עם מיילסטונים ברורים לאורך 4 השנים הקרובות ובזירה הפוליטית מאקרי הצליח למתן התנגדויות באופוזיציה וקשר בריתות חשובות אשר יאפשרו לו בעתיד חופש פעולה והתמודדות עם התנגדויות חלשות יותר בקונגרס.

אבל,

 לא כל החדשות הן טובות. הריביות עדיין נותרו גבוהות ועומדות על כ-30% בכך לא מאפשרות לבעלי עסקים קטנים ובינוניים לקדם פרויקטים חדשים. מניות הציבור בארגנטינה נסחרות כיום במכפיל הרווח התפעולי של 4-5 לעומת 10-11 המקובל במדינות הסמוכות. בנוגע לפרייווט אקוויטי הסיפור הינו דומה, למרות שהרווחים הפוטנציאלים צפויים להיות גבוהים, קיים חשש כי המשקיעים יתייחסו רק למחירים הנמוכים לעת עתה.

ההיסטוריה מראה כי אלו שידעו לצפות להתעוררות הכלכלית בארגנטינה כעת קוצרים פרות. השאלה הנשאלת האם בעקבות השינויים בארגנטינה כעת זה זמן טוב להשקיע? ובכן, כרגע אין לדעת. רק בעוד כחצי שנה ניתן לראות מה הכיוון שאליו שטה ספינת ארגנטינה. האם כדאי לכם להשקיע בענפי הליבה של ארגנטינה כמו: חקלאות, כרייה, נפט וגז, תיירות ואף תוכנה? אנו מציעים לתכנן מהלכים, להתכונן, לחקור, לקבל ייעוץ מקצועי ולהתחיל לייצר קשרים להיות מוכנים להזדמנות.

קבוצת אנג'ל את אנג'ל מסייעת למשקיעים ישראלים המחפשים להקים חברה בארגנטינה, להשקיע בענפים "החמים" של ארגנטינה, למצוא משקיע מקומי ואנשי מקצוע אשר יכולים ללוות אותם בתהליכים הנ"ל.