בוליביה

150px-Flag_of_Bolivia.svg[1]

בוליביה – אחת המדינות העניות ופחות מתועשות של אמריקה הדרומית נחשבת למקום מאתגר לפעילות עסקית.

למעלה מעשור ממשלת בוליביה בראשה של אווה מורלס, ממוצא אינדיאני הראשון שנבחר להוביל את בוליביה, מקדמת מדיניות פיתוח כלכלי של המדינה ע"י מעורבות והתמקדות בהגברת היעילות הכלכלית של המדינה. בשנת 2009 אושרה חוקה חדשה אשר שמה דגש על מעורבות המדינה בכלכלה במיוחד בניהול משאבי טבע. מאז 2009 הלאימה ממשלת בוליביה בראשו של מורלס חברות עוסקות בתחום התשתיות והאנרגיה – חברות העוסקות בענפי פחם, תקשורת, יצרני חשמל והכרייה כמו גם מפעל מלט, חברת הנהלת שדה התעופה, ואת מערכת ניהול הפנסיה. הזירה הפוליטית נותרת יציבה מאז בחירתו של מורלס לנשיאת המדינה.

למרות שבוליביה בדרך כלל פתוחה להשקעות זרות, תחושת ביטחון במדינה חלשה, סביבת רגולטורית מסובכת, הליכים בירוקרטיים מסורבלים, ולחץ פוליטי להפר חוזים קיימים עשויים להשפיע על פעילות עסקית לרעה. בגלל הקשיים אשר קימים עבור החברות המחפשות להקים ולפתח פעילות כלכלית בבוליביה חברות זרות רבות בוחרות למכור מוצרים באמצעות נציג מקומי ולהימנע מפתיחת סניף בבוליביה. חברות אמריקאיות רבות הפכו מכירות באמצעות סוג כזה של הסדר והינם מרוצים למדי מהתוצאה.

רגולציה של ענף המסחר בבוליביה לא מגבילה באמצעות מיסוי או מחסומי מסחר עם מדינות עולם. יצוא מוצרי מאכל מסוימים דורש רישיונות (למשל במקרים של סוכר, שמנים צמחיים, סויה, קמח חמניות, ובשר), ובמקרים מסוימים יצוא אסור או מוגבל להספקת מוצרים לשוק המקומי תחילה ורק אז מותר ליצוא, כמו למשל, יצוא חיטה.

לעסקים אשר מתכננים פעילות עסקית בבוליביה מומלץ לשקול היטב את היתרונות והחסרונות, לערוך בדיקה נאותה מקיפה לפני ביצוע העסקה, לפנות לעורך דין מוסך ויועץ מס אשר מבין בשוק המקומי. אל תהססו ופנו אלינו לקבל ייעוץ, אנו נשמח לקשר אתכם עם רואי חשבון, עורכי דין ויועצים המתמחים בהקמה ופיתוח עסקים בבוליביה:

tlv.office@auren.co.il