פנמה

 

Flag_of_Panama.svg[1]

מיקומה האסטרטגי של פנמה משמש לא רק כגשר בין שני אוקיינוסים ומפגש בין שתי היבשות, אלא הפך את פנמה למרכז ימי, מסחרי, בנקאות בינלאומית, ומרכז ענף השירותים. חשיבות בינלאומית ואזורית של פנמה גברה בשנים האחרונות בזכות ליברליזציה של סחר והפרטה, והמגמה העולמית של הסכמי סחר חופשיים. כלכלה של פנמה מבוססת על דולר מציעה אינפלציה נמוכה וסיכון מינימלי בעסקאות מט"ח. ממשלתה היציבה ודמוקרטית משקיעה בהגדלת השקעות זרות בכל המגזרים, במיוחד שירותים, תיירות ומאפייני פרישה.

כלכלת פנמה מתבססת בעיקר על סקטור שירותים מפותח, אשר מהווה כ -75% מהתמ"ג. השירותים כוללים את תעלת פנמה, בנקאות, קולון האזור חופשי Colon Trade Zone, ביטוח, נמל ואת רישום דגל. פנמה עוסקת בימים אלה בפרויקט הרחבת תעלת פנמה. פרויקט זה, בשילוב עם הרחבת היכולות של הנמלים שלה – מצד של האוקיינוס האטלנטי והשני של האוקיינוס השקט, יעלה את היתרון הלוגיסטי של פנמה בחצי הכדור המערבי.

פלטפורמה לוגיסטית זו תורמת להצלחת האזור החופשי קולון (CFZ), כשהיא השנייה בגודלה בעולם אחרי הונג קונג, אשר הפכה למרכז סחר וטעינה ופריקה חיוני עבור האזור והעולם. CFZ משמשת ליבוא וקליטה של מגוון רחב של מוצרי יוקרה, מוצרי אלקטרוניקה, בגדים, ומוצרי צריכים אחרים – אשר מגיעים מכל רחבי העולם על מנת להימכר מחדש, לאחר אריזה מקומית, ומועברת הלאה בעיקר לשווקים אזוריים. הונג קונג הינה הספקית הגדולה ביותר של מוצרים ל- CFZ, בעוד קולומביה ואקוודור הם שני היעדים הגדולים ליצוא מן CFZ.

ארה"ב הינה שותפת הסחר החשובה ביותר של פנמה ומוצריה נמצאים בשימוש רחב בפנמה. בשנת 2011, היצוא לארה"ב לפנמה גדל ב- 36% ל- 8.25 מיליארד $ – לא מעט בשל העובדה כי כלכלת פנמה גדלה רק ב- 10.5%. סחורות ושירותים מיובאים מארה"ב נהנים ממוניטין של איכות ותחרותיות גבוהה מאוד.

אינדקסים בינלאומיים באופן כללי מדרגים את פנמה כאחת המדינות הטובות באמריקה הלטינית עבור עסקים והשקעות.

למידע נוסף אודות מערכת המיסוי בפנמה, הקמת חברה בפנמה, השקעות זרות בפנמה, אל תהססו וצרו קשר:  tlv.office@auren.co.il