איחוד האמירויות הערביות

 

 

הטלת מע"מ החל מ-1 בינואר 2018

איחוד האמירויות הערביות ידוע בעולם כמקלט מס. כיום המיסים העיקריים המוטלים על האזרחים הינם מכס ומס שירות במגזרים מסוימים. מס חברות, מס הכנסה, מע"מ ומיסים אחרים המוכרים בעולם המערבי אינם מיושמים עדיין באיחוד. ממשלת איחוד האמירויות הערביות מתכננת להכניס לתוקף מע"מ החל מ-1 בינואר 2018.

להטלת מע"מ באמירויות הערביות המאוחדות מספר השלכות על כלכלת פנים וחוץ. ראשית, הטלת מס יהיה צעד משמעותי ראשון של המדינה לקראת השמת שיטות עבודה המקובלים בעולם. שנית, הטלת מע"מ יאפשר לממשלת האיחוד לגוון מקורות הכנסה ולנתק את הקשר העתיק בין כלכלה למקורות הדלק. בנוסף, הטלת מע"מ תהפוך את המדינה לתחרותית יותר בזירה הבינלאומית ע"י פיתוח תשתיות, חינוך, בריאות ושירותים סוציאליים אשר יאפשרו צמיחה לטווח ארוך של הכלכלה המקומית. להבדיל ממדינות אשר נוהגות לגבות מע"מ גבוה מסבכות את הכלכלות שלהן, האסטרטגיה של איחוד האמירויות הערביות מתרכזת בגביה של אחוזים נמוכים של מע"מ עם פטורים במגזרים ספציפיים. מוצרי מזון, בריאות וחינוך יהיה פטורים מ- 5% מע"מ אשר יוטל מ-1 בינואר 2018. הטלת מע"מ צפויה להכניס לקופה תוספת של 1.5% מתמ"ג.

עסקים אשר ישלמו מע"מ יצטרכו להתאים את מערכת הרישום והדיווח לשיטה החדשה. תחילה יצטרכו להירשם ברשות המיסים במידה וההכנסה השנתית שלהם עולה על הרף הקבוע בחוק והם מוגדרים כחייבים בדיווח. לאחר מכן, יצטרכו לדווח בצורה רשמית על ההכנסות התקופתיות לרשויות המע"מ. בנוסף, חברות אשר עושות עסקים עם חברות במדינות המפרץ האחרות, כגון: כווית, ערב הסעודית, עומאן, בחריין וקטר חייבות לעמוד במגבלות הסחר הפנימי ומע"מ. מניסיון העבר של מדינות אשר השלימו את תהליך הטמעת מע"מ עולה כי עסקים דורשים זמן הסתגלות לא מבוטל על מנת להכין את הספקים, לקוחות, מערכות ועובדים לשיטת עבודה חדשה. לעסקים כדאי לקחת בחשבון את הפעולות הבאות:

  • בחינה מחודשת של תמהיל ומחירי מוצרים הנמכרים ללקוחות
  • וידוא כי קיים ביטוי למע"מ בחוזים והתקשרויות
  • וידוא כי מערכות חשבונאות ותיעוד עונה בקנה אחד עם חוק מע"מ
  • הכשרת עובדים לעבודה בשיטה החדשה.

על מנת להימנע מעבירה על חוק מע"מ ולתכנן אסטרטגיה בהתאם לזירה עסקית חדשה כדאי להתייעץ עם המומחים שלנו באיחוד האמירויות הערביות. למידע נוסף אודות הקמת חברה באיחוד האמירויות הערביות, פתיחת סניף באיחוד, הקמת שותפות באיחוד נשמח לעמוד לשירותכם: tlv.office@auren.co.il