גילוי מרצון מסתיים בסוף השנה, האומנם?!

כפי שפרסמה רשות המיסים, ההליך האנונימי של גילוי מרצון הוארך פעם נוספת, בשלב זה עד לסוף שנת 2016. אולם לא ניתן לדעת האם יוארך שוב בעתיד הקרוב או שיוארך לאחר תקופת צינון מסוימת כפי שהיה בשנים האחרונות.

מי שלא בקיא בתחום בוודאי לא מודע לכך שהליכי גילוי מרצון היו קיימים גם לפני קביעת הנוהל הזה, שבהחלט הקל את התהליך והעניק מספר הקלות והגנות לאזרחים שביקשו להשתתף בו. אולם גם לפני חיקוק הנוהל וכפי הנראה גם לאחריו, ניתן למצוא את הדרך הנכונה לפנות לרשות המיסים ולדווח על נכסים "אבודים" או הכנסות "נשכחות".

האם גילוי מרצון בנוהל הקיים היום, הוא הפתרון הנכון או המסלול הנכון לפתור את כל הבעיות של הנישום ? בהתבסס על הניסיון הרב של מומחי המס שלנו, אנו למדים כי ביותר מ 50% מהמקרים ישנם פתרונות ואפשרויות טובים יותר לדיווח חוקי ונכון מול רשויות המס, בצורה שתספק תועלת ואפקטיביות גבוהה יותר לאזרח.

בחלק גדול מהמקרים הנישום בכלל לא יכול לעמוד בקריטריון הסף לכניסה למסלול של דיווח אנונימי של גילוי מרצון מול רשויות המס. כך שברגע שלא עומדים בדרישות הסף, הנוהל הקיים מאבד חלק משמעותי מהקסם והיתרון שלו.

במקרים בהם הקף הנכסים או ההכנסות הלא מדווחות אינם גבוהים או שחבות המס אינה משמעותית, מס הכנסה חקירות (במידה ויפנו אליו), יעביר את הטיפול לפקיד השומה המקומי.

לכן במקרים רבים ניתן למצוא פתרונות חליפיים כגון הגשת דוחות מתקנים או פניה לרשויות המס בדרכים אחרות, על מנת להסדיר את המעוות.

יש לזכור כי פניה לרשות המיסים בכל דרך וצורה שהיה לצורך דיווח ותיקון מצב לא תקין או לא חוקי של הנישום מול רשויות המס, תהיה כרוכה בתשלום המיסים שטרם שולמו או טרם דווחו. אולם יחד עם זאת ניתן אנו ממליצים לבצע את החישובים מראש, לקבוע את האסטרטגיה המיטבית להצגת הדברים ולמסמך את כל התהליך כהלכה מראש וכן למצות את כל האפשרויות הקימות מראש.

בכל מקרה, אם קיים ספק בנוגע לגובה המס או בנוגע לחובת הדיווח אודות נכסים או הכנסות מסוימים כדאי להתייעץ עם מומחה טרם ביצוע התשלום או הפניה לרשות המיסים, על מנת למנוע טרחה שבדיעבד. צוות מומחי המס של אנג'ל את אנג'ל מתמחה בהליכים מול מס הכנסה, הצוות בעל ניסיון עשיר וידע מקצועי במיסוי בארץ ובעולם, מלווים לקוחות מרוצים בהליכי גילוי מרצון בשנים האחרונות. אל תהססו וצרו קשר בהקדם: tel-aviv.office@auren.co.il