פרה-רולינג

 

החלטה מקדמית או הנחיה מקדמית, הידועה יותר בשמה האנגלי, "פרה-רולינג", היא החלטה של רשות שלטונית בעקבות פנייה של אדם או תאגיד בעניין יחסה של רשות זו לצעד שהוא מעוניין לעשות. במצב העניינים הרגיל, החלטה של הרשות ניתנת לאחר מעשה, אך התוצאה עלולה להיות לא נוחה לאדם או לתאגיד, ולכן הוא פונה לרשות בבקשה לדעת מראש את יחסה של הרשות לצעד זה, כדי לדעת האם כדאי לעשותו. לא תמיד יש צורך לפנות לרשות. פעמים רבות הוראות החוק והפסיקה אינן מותירות מקום לספק, כך שדי בייעוץ מקצועי כדי להחליט, אך במקרה שהוראות החוק והפסיקה אינן נותנות תשובה חד-משמעית, יש תועלת רבה בקבלת החלטה מקדמית.

אחת הסוגיות הנפוצות בפרה-רולינג הינה סוגיית מחירי העברה בין חשבונות של חברות הקשורות. במקרים כאלה יש צורך לבחון את סוגיית המס טרם ביצוע העסקה ולהציג אותה בספרים בצורה חוקית ונכונה על מנת להימנע מדיונים מול מס הכנסה בבוא העת. בנוסף, סוגיות מורכבות עלולות להופיע בעת ביצוע עסקאות הקשורות במספר מדינות, כאשר רווחים, נכסים וכספים במדינות שונות מעורבים בהליך העסקה.

הליך הפרה רולינג אינו חייב בחוק אך מומלץ מאוד מפני שהוא חוסך הליכים מורכבים ותשלומי מס שניתן להימנע מהם בעתיד. אנו ממליצים לקבל ייעוץ מקצועי טרם ביצוע העסקה ולהשתמש בנציג מול רשות המסים אשר ידע ללוות ולייצג את האינטרסים של משלם המס בצורה הטובה ביותר. בתום ההליך הפרה-רולינג תוצאות העסקה יהיו ברורים מבחינת המיסוי לשני הצדדים המעורבים בהליך ובהתאם לכך ניתן יהיה לקבל החלטה ברורה האם לבצע את העסקה, לשנות את המתווה או לסגת.