אקזיט ושכחו את העובדים

"החברה עשתה אקזיט", התמזגה, נרכשה או שינתה מבנה? בעלי המניות מאושרים ולפעמים הם שוכחים לוודא את מצב העובדים בסיטואציה המשמחת הזאת.

 

 

שינויי המבנה של חברות הפך דבר נפוץ בישראל, החל מאקזיט מתוקשר שבו חברה רוכשת באופן מלא חברה אחרת, ממשיך לאקזיט שהוא רכישת הפעילות בלבד ועד שינוי מבנה הנובע מצרכים אסטרטגים ארגוניים, כגון: יציאה להנפקה או התייעלות פשוטה. בכל המקרים האלו, דין העובדים וההשפעה על חייהם יכולה להיות קריטית ולכן ראוי ומומלץ לתכנן אותה כבר בשלבים הראשונים של בדיקת היתכנות לביצוע השינוי.

אתר AUREN- קוביות עם צלליות אדם

רכישת פעילות

עסקה בה נמכרת פעילות החברה ולא מניות החברה. במסגרת עסקה שכזאת בדרך כלל מועברים נכסי החברה, הקניין הרוחני, חוזים עם ספקים ולקוחות החברה. בחלק מהמקרים החברה הקונה מבקשת כחלק מהסכם הרכישה להמשיך ולהעסיק את העובדים שעבדו בתפקידים רלוונטיים לפעילות הנמכרת, או את חלקם.

בחלק מהמקרים, החברה המוכרת יכולה לפטר את העובדים בהודעה מוקדמת ובחלק אחר היא יכולה להתחייב ל"העביר" את העובדים לחברה הרוכשת במסגרת העסקה הכוללת.

חשוב להסביר כי העובדים אינם חלק מהנכסים של החברה ולא ניתן להעבירם ממעסיק למעסיק, ללא קבלת הסכמתם מראש ובכתב, העובדים אינם "חפץ" ולא נחשבים כחלק מהנכסים הרשומים של החברה, למרות שבפועל אנו רואים לעיתים קרובות שהעובדים והידע שלהם הם אחד "הנכסים" החשובים של כל ארגון.

במידה ועובד מסרב לעבור לעבוד אצל החברה הרוכשת, לא ניתן לחייבו לעשות זאת ולכן גם לא ניתן להתחייב מראש כי פעילותו תועבר.

במקרה של רכישה של כל פעילות החברה, הרי שהמעסיק הקודם כבר לא יוכל להמשיך להעסיק את העובד ויאלץ לפטר את העובד באופן מסודר כמו כל הליך פיטורין הכולל "סגירת חשבון" ובדיקת כל הזכויות להן זכאי העובד.

ברוב המקרים כשמדובר בעסקת רכישה של הפעילות, אנו ממליצים ומנחים את החברות לקיים שיח עם העובדים החיוניים או עובדי המפתח על-מנת לוודא ולהתאים גם להם את התנאים על מנת שימשיכו לפעול תחת המעסיק החדש.

 

רכישת החברה

כאשר מדובר על עסקת רכישה מלאה של החברה, הרי לרוב מדובר על רכישת מניות החברה, בעצם רכישת כל המעטפת החוקית של החברה כשלם, הכולל את כל נכסי החברה, הפעילות, וכן את הסכמי העבודה של העובדים על כל הזכויות שלהם והחובות של המעסיק.

בעסקה כזאת, העובדים ממשיכים לעבוד באותה חברה ומשפטית זהות המעסיק לא השתנתה.

פעמים רבות אנחנו נתקלים במצב שבו לאחר חילופי השליטה והבעלות בחברה, אופי הניהול של החברה והאסטרטגיה הניהולית שלה, משתנים.

שינויים כאלו לרוב מובילים להחלפת שדרת הניהול, מהלך אשר עשוי להוביל לתהליכים של ארגון מחדש ובחלק מהמקרים גוררים פיטורין של בעלי תפקידים מהותיים שלא מצליחים או לא מתאימים להוביל את השינויים הנדרשים.

גם במקרים כאלו חובת החברה לפעול לפי דיני העבודה ולערוך הליך של פיטורין חוקי ותקין כולל סגירת חשבון ותשלום כל הזכויות של העובד.

 

מיזוג

מיזוג אפשרי שיתרחש בדרך של רכישת החברה או רכישת הפעילות, העיקרון המשותף לשני האופנים הוא שבסופו של תהליך החברה המוכרת מסיימת את פעילותה וכל העובדים עוברים לחברה החדשה הרוכשת.

קרי, בכל מקרה מפרקים או מפסיקים את עבודת העובדים ופעילות החברה הישנה ובעצם מתרחש הליך של חילופי מעסיקים, העובדים עוברים ממעסיק אחד למעסיק שני.

העובדים אינם חייבים להסכים לעבור ממעסיק אחד למעסיק החדש ובהתאם הם יכולים להודיע על סירובם.

במקרה כזה החברה המוכרת, המעסיק הקודם, יאלץ לפטר את העובדים וישלם להם את כל זכויותיהם לפי החוק, בהתאם להליך פיטורין רגיל הכולל שימוע וכדומה.

עובדים שבוחרים להמשיך לעבוד כרגיל גם אצל המעסיק החדש, החברה הממזגת, ימשיכו לעבוד לפי אותם הסכמי עבודה ואותם תנאים, כולל הוותק וכל התנאים שנצברו להם מהמעסיק הראשון המוכר.

 

שינוי מבנה

שינוי מבנה ארגוני של קבוצת חברות, יכול להתבצע לפי כל אחד מהדוגמאות שלעיל, והכללים יחולו בהתאם.

אנו נתקלים בשינויי מבנה רבים ברמת בעלי המניות, שלא משפיעים על העובדים כלל וכלל.

למשל חברת אם וחברת בת שליווינו לפני מספר חודשים שבחרה לבצע "היפוך שרוול" קרי שחברת האם תהפוך לחברת הבת ואילו חברת הבת תהפוך לחברת האם, זאת לצורך גיוס משקיעים. במצב שכזה בו כל השינוי נעשה ברמת בעלי המניות, לרוב יהיו העובדים אדישים לשינוי וזאת כל עוד הזכויות שלהם נשמרות והתנאים ימשיכו להיות כתמול שלשום.

 

אקזיט חכם

מתוך הבנה כי ברוב הארגונים, המשאב האנושי הוא אחד הנכסים החשובים בארגון אם לא החשוב שבהם, הרי אנו ממליצים לכל בעל מניות ומנכ"ל לקבל ייעוץ מקצועי בנושא העברת העובדים במקרה של כל שינוי ארגוני כגון אקזיט, שינוי בעלות, מיזוג או רכישה. הנושא רגיש ומחייב הערכות מראש של צוות מומחים המקיף את הצד המשפטי, משאבי האנוש וכוח האדם ועד לשיקולי מיסוי ומחיר שישפיעו על העסקה.

צוות המומחים שלנו בנוי במיוחד על שילוב תחומי המומחיות האלו על-מנת להבטיח הרמוניה ומעבר מוצלח של השינוי הארגוני המשמעותי הזה.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקה החשבונאות, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: ניהול המשאב האנושי, שהתפרסם בחודש 1/7/19

להצטרפות וקבלת הניוזלטר של אוריין ישראל – לחץ כאן