אתם לא רוצים להיתפס לא מוכנים

 

הטכנולוגיה הבנקאית ומערכות המחשוב של רשויות המס הבינלאומיות, חושפות מידע והעברות בנקאיות משנים קודמות, מגדילות לכם את הסיכון להיתפס גם בגין עברות שעשיתם לפני שנים רבות וכבר חשבתם שחלה עליהם התיישנות.

 

 

בעקבות שינויי החקיקה שחלו בעולם בשנים האחרונות, בהובלת ארגונים בינלאומיים בראשם עומד ארגון ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, בו חברות מרבית מדינות העולם המפותחות, כולל ישראל. ארגונים אלו החלו בהחלת הוראות חוק ובעקבותיהן הוכנסו לשימוש יישומים טכנולוגים המאפשרים לרשויות המס ולמערכות הבנקאיות לאסוף ולשתף מידע אודות פעילויות כספיות גם רטרואקטיבית.

 

אתר AUREN - טאבלט ועליו כדור הארץ מואר

 

"שכחה" עולה ביוקר

 זה עלול לקרות לכל אחד ואחת מכם, חשוב להבין זאת ולפעול.

מקרה שהיה: לקוח שהגיע אלינו לייעוץ, הציג בפנינו את הבעיה שלו.

איך רשויות המס תפסו אותו?

 

הלקוח תושב חוץ, העביר לפני ארבע שנים לחתן שלו בישראל סכום צנוע של שני מיליון ₪, במתנה על-מנת לעזור לחתן ולבתו לקנות דירה בישראל.

עד כאן הכול נשמע כשר וטוב כמו כל משפחה אוהבת שרוצה לסייע במצוקת הדיור לבני משפחתו בישראל.

 

הבעיות החלו כאשר החתן הוזמן לביקורת ברשויות המס על הצהרת הון שהגיש, בה הופיעו הפרשי הון מהותיים. ההסבר הפשוט לא התקבל והחתן התבקש להמציא מסמכים שמראים שהכסף הועבר אליו במתנה מחמו ושהכסף היה חוקי ודווח לרשויות המס במדינת המקור.

 

כאן התחילו הבעיות: הלקוח תושב החוץ "שכח לדווח" על הכספים האלו בחו"ל ולכן לא יכול היה לספק לרשויות המס מסמך כפי שביקשו.

מסקנת רשויות המס הייתה כי הכסף התקבל בצורה לא חוקית ולכן דורשים למסות אותו ב-50% מס, קרי: החתן חייב מיליון ₪ לרשויות המס בישראל.

 

חמישה גלגלי הצלה העומדים לרשותכם:

אפשר עוד להינצל בזמן, לפני שנתפסתם. איך?

 

התארגנות מראש לפני ביצוע ההעברה

הדרך הבטוחה ביותר היא לבצע תכנוני מס בינלאומיים עוד לפני העברת הכספים. רוב הציבור חושב שתכנונים כאלו נדרשים בפן העסקי, אבל כפי שאתם רואים גם בזווית האישית והמשפחתית, כשמדובר בסכומים משמעותיים, מומלץ להתייעץ ולבנות תכנון נכון מראש.

 

מתנה בין קרובי משפחה פטורה ממס בישראל

חוקי המס בישראל מאפשרים קבלת מתנה מקרוב משפחה וברוב המקרים המתנה לא תהיה חייבת במס בישראל.

גם כאן יש פרשנויות ומצבים שונים, למשל כשמדובר במתנה שהיא נכס נדל"ן, מתנה שהיא מניות של חברה וכן מתנות כספיות מחו"ל שיתכן ותכנון מס ותכנון מסמכים נכון יפטור אותם מחבות מס.

יחד עם זאת, בחלק גדול מהמקרים תכנון הפוטר ממס אינו פוטר מחובת דיווח (חשוב להבין כי: חובת הדיווח היא חובה נפרדת מחובת תשלום המס) ויש לבחון זאת במקביל.

 

גילוי מרצון בישראל

בלית ברירה כאשר העברה או חוסר הדיווח כבר נעשו, ישנה אפשרות לפנות לרשויות המס להסדרה, עוד לפני שנתפסים.

עד לסוף שנת 2019 יש מסלול מובנה ומוסדר מול רשות המיסים בישראל, המאפשר פניה לצורך הסדרת הדיווח והחיוב וזאת במטרה להימנע ולבטל את האישום הפלילי בגין אי דיווח או דיווח שיקרי.

ישנם מסלולים נוספים המאפשרים פניה שכזאת לרשות המיסים לצורך הסדרה. אנו נבחן אפשרות זאת רק במידה ולא מצאנו דרך אחרת לתקן דיווחים רטרואקטיבית או בהעדר פתרון אחר.

 

הכנת מסמכים ותיעוד מתאים

לעיתים הפתרון הקל והפשוט הוא של הכנת תיעוד מתאים המתאר את עסקת ההעברה בצורה נכונה, תקינה וחוקית. לצורך הכנת התיעוד מראש או בלית ברירה בדיעבד, רצוי להתייעץ על-מנת להתאים את התיעוד לאסטרטגיה שבחרתם מול רשויות המס בארץ ובעולם וכן למציאות האישית והעסקית.

 

הסדרת הדיווח בחו"ל

לאוריין ישראל ניסיון רב בנושא, וכחלק מרשת עם פריסה בינלאומית יש באפשרותנו לעזור לכם באסטרטגיה הבינלאומית של הדיווח. כך שכל פעולה שתעשו בישראל תצטייר בצורה טובה ונכונה גם מול רשויות המס בחו"ל.

מערכות המחשוב לא רק יזרימו אינפורמציה לכיוון ישראל, אלא כבר היום במסגרת שיתוף המידע הבינלאומי מעבירה ישראל אינפורמציה למדינות אחרות בחו"ל, ולכן בנית האסטרטגיה צריכה להיות מתאימה ותומכת ברמה הבינלאומית.

 

לסיכום:

מומלץ לרוץ ולהסדיר את הנושא מראש עוד לפני שהעניין הופך לבעיה מול רשויות המס. המומחים הבינלאומיים שלנו יוכלו להנחות אתכם ולהמליץ על הדרך הטובה ביותר לפעול בצורה חוקית ולהסדיר ביחד אתכם את הדיווח והמיסוי בארץ ובחו"ל.

על מנת שהחתן שלכם לא יצטרך לשלם חצי מהכסף לרשויות המס.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת החשבונאות, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: עסקים וטכנולוגיה, שהתפרסם בחודש: 4/2019.

להצטרפות וקבל הניוזלטר של אוריין ישראל- לחץ כאן