דרופשיפינג, לשלם מס בארץ או בחו"ל?

אלופי הדרופשיפינג, רשויות המס בארץ ובעולם מחפשים אתכם…!

dropshoping

יש לכם אתר אינטרנט המייצר הכנסות בחו"ל, האם חבות המס היא בישראל או בחו"ל ?

בשנים האחרונות, שאלה זאת תופשת תאוצה, בעיקר בכל הפלטפורמות המבוססות על שיטת ה"דרופשיפינג" Drop shipping.

רשויות המס בעולם משנות את תפישת חבות המס בעקבות השינויים הגלובליים בתחום.
אומנם קצת בפיגור אבל לאט לאט מדביקות את הקצב.

הדרופשיפינג נפוץ לא רק במסחר הקמעונאי שאתם מכירים מקנית מוצרים קטנים באיביי, באמזון או במבצעי בלאק פריידיי באתר עליבאבא. הדרופשיפינג נפוץ כבר שנים רבות גם בעולם התעשייה, ועם התפתחות הכלים הדיגיטליים הפך לנפוץ יותר ולנגיש יותר בתעשיות רבות לצורך מכירת חומרי גלם כמו ברזל, ואף מוצרי תעשייה כגון מנועים ומכונות.

בחודשים האחרונים הוציאה רשות המסים חוזרים מקצועיים, ופרסמה טיוטת חוזרים חדשים העוסקים במסחר אלקטרוני. חוזרים אלו בבסיסם נוקטים בגישה המתקדמת והמקובלת שמוביל ארגון ה OECD במסגרת המלצות פרויקט ה- BEPS – Base Erosion and Profit Shifting. בין היתר מטרת ההנחיות האלו לצמצם את העלמות המס במסחר בינלאומי וכן לקבוע כללים אחידים ובינלאומיים לתחום המסחר האלקטרוני.

בין היתר, כפי שמופיע בחוזר מס 4/2016 של רשות המסים (לגבי פעילות תאגידים זרים בישראל באמצעות האינטרנט) וכן בתזכיר לתיקון חוק מע"מ 2016, ובמספר החלטות מיסוי הנוקטות עמדה זהה, ניתן ללמוד מהוראות אלו גם על התייחסות רשויות המס לגבי המסחר האלקטרוני הרב שמקימים ומפתחים עסקים ויזמים ישראלים, בין אם למסחר פנימי בישראל או כמו ברוב המקרים, לצורך מסחר בשווקים הבינלאומיים.

"קיומה של נוכחות דיגיטלית משמעותית" זהו אחד המונחים החדשים שבהם ישתמשו רשויות המס בארץ ובעולם על מנת לבחון האם האתר שלכם יצר לעסק שלו "מוסד קבע" באותה מדינה. במידה וכן האם אתם חייבים במס הכנסה באותה מדינה.

לצורך בחינת סוגיות אלו, נקבעו מספר סממנים שיבחנו על ידי רשויות המס בישראל לגבי חברות שמבצעות פעילות בישראל, בין היתר הנפוצים הם:

האם נחתמו כמות משמעותית של חוזים למתן שירותים דיגיטליים עם תושבי ישראל באמצעות האינטרנט, קרי חוזי "תבנית" אוטומטיים.

האם השירותים שמעניקים התאגידים הזרים, נצרכים על-ידי לקוחות רבים בישראל באמצעות האינטרנט.

האם התאגידים הזרים מספקים שירות באינטרנט המותאם ללקוחות או משתמשים ישראלים. לדוגמה: התאמת השפה, סגנון, חיוב לקוחות במטבע המקומי, סליקת כרטיסי אשראי מקומיים וכדומה.

שימו לב שמבחנים אלו הם מבחנים בינלאומיים, החלים על הפלטפורמות שלכם בעת תתחילו לייצא שירותים דומים למדינות אחרות בכל מקום בעולם.

בשנים האחרונות פונים אלינו לקוחות רבים לצורך ברור חבות המס שלהם, חלקם בעלי עסקים קטנים או יזמות אישיות של מכירה בדרופשיפינג. הם מגלים שניתן להגיע למחזור הכנסות משמעותי מהר מאוד, אך שכחו בדרך את החובות לרשויות המס. זה הזמן להסדיר את הפעילות גם כשמדובר על עסקים אישיים מהבית וגם כשמדובר על פירמות שזהו מרכז עיסוקם.

לדוגמה, פנתה אלינו בחורה צעירה שעוסקת בדרופשיפינג בתחום של עזרים רפואיים ושבשנים האחרונות חלק מלקוחותיה הם בתי חולים ברחבי העולם. היא מצאה את עצמה עם שני ילדים קטנים ועבודה מהבית של 4 שעות ביום מגיעה למחזורים של 30 אלף שח לחודש. היה צורך במספר פעולות מיוחדות על מנת להחזיר אותה בצורה חיובית למסלול העסקי החוקי. הסדרת בעיות העבר מול רשויות המס בארץ ובניית תשתית עסקית תקינה להמשך גידול והתרחבות העסק בעולם מול רשויות מס במדינות אחרות כגון ארה"ב ואירופה.

במידה ואתם עוסקים בפעילות עסקית כזו או אחרת, אנחנו מזמינים אתכם להתייעץ אתנו בנושא.