הורדת מע"מ ומס חברות 2016

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון החליטו בספטמבר האחרון על הורדת מס הכנסה ומע"מ על מנת לעודד את המשק הישראלי לצמיחה והתפתחות. הורדת המס תוכננה לצאת לפועל בשתי פעימות – מע"מ כמס עקיף, ירד באוקטובר 2015 מ-18% ל-17% ומס חברות, המס הישיר, בתחילת שנת 2016 יורד מ-26.5% ל-25%. הורדת מע"מ אינו צעד שקורה כל שנה. בפעם האחרונה בה המשק הישראלי נהנה מהורדת מע"מ ומס חברות היה בשנת 2010 כאשר מע"מ ירד מ-16.5% ל-16%. מאז חלו רק עליות. הירידה במס חברות האחרונה הייתה בשנת 2011 כאשר המס ירד ל-24% גם אז בתקופתו של רה"מ בנימין נתניהו.

למהלך של שר האוצר, מר משה כחלון ורה"מ בנימין נתניהו, מתנגדים ותומכים רבים כאחד. יש אומרים כי הורדת המיסים לא משפיעה באופן משמעותי על מצבם הכלכלי של משלמי המיסים ויש המצודדים את ההחלטה בטענה כי איתות הממשלה להוגנות ועידוד המשק חשוב לא פחות לציבור. הורדת המיסים הינה "מנוע הצמיחה" של המשק, ללא ספק אך הסוגיה הפתוחה אשר נותרה האם התזמון הוא נכון עבור המשק. כך או כך, גם חברות וגם צרכני המכולת נהנים בסופו של דבר מהוצאות נמוכות יותר ביום יום ובסוף השנה ויכולים להפנות את המשאבים הפנויים לחסכונות או השקעות.

בעקבות הורדת מס חברות עוסקים מורשים עלולים למצוא את עצמם על התפר של נקודת האיזון הכלכלית. במצב כזה ייתכן ולעוסק מורשה עדיף להמיר את העסק לחברה בע"מ ובכך לחסוך אלפי שקלים בשנה ולהימנע מתשלום מס מיותר.

בחברה פרטית בה הבעלים מקבל משכורות  מהחברה או בחברה משפחתית בה בני משפחה מקבלים משכורת או דיבידנד, בעקבות הורדת מס חברות עולה השאלה מהו הזמן הנכון לחלוקת הדיבידנד לבני משפחה, שכירים או הבעלים בחברת מעטים. בהתחשב בתזמון הנכון והורדת מס חברות הבעלים של החברה יכולים לחסוך היקף מס משמעותי בסוף שנה.

עבור חברות בינלאומיות הפועלות בישראל ומחוץ לארץ, חברות בעלות עסקים גלובליים וסניפים במדינות השונות בעולם, הורדת מס חברות עלולה להשפיע על תכנוני מס אסטרטגיים בשנה הקרובה, לה משמעות ניכרת לתזמון ומיקום גאוגרפי לרישום ההכנסה של חברה.

למידע נוסף עבור השפעה של הורדת המס על העסקים שלכם, תכנון מס עתידי ובניית אסטרטגית המיסוי בהתחשב ברפורמות המס בישראל, צרו קשר: tel-aviv.office@auren.co.il