היעד הבא חופשה בקריביים

מידי שנה נסגרים בישראל כ-50,000 עסקים, מרביתם לא שרדו את החמש שנים הראשונות. איך נמנעים מלהפוך לחלק מהסטטיסטיקה?

 

 

רק שליש מכלל העסקים שורדים את החמש שנים הראשונות.

הסיבות הן רבות, אולם העיקרית שבהן היא: תזרים מזומנים, או מדויק יותר לומר אי-ניהול של תזרים מזומנים או ניהול לקוי שלו.

עולה מהנתונים שקרוב ל-50% מהעסקים אשר נסגרים הם רווחיים ולמרות זאת הם נסגרים עקב בעיות תזרימיות אשר היו נמנעות בהימצאותו של ניהול נכון של התזרים.

נדגיש שתזרים המזומנים אומנם נועד בראש ובראשונה לשרת את העסק וזאת על-מנת לעזור בפעילות השוטפת תוך הסתכלות הצופה אל פני העתיד. בחלק לא קטן מהמקרים התזרים מהווה כלי לקבלת החלטות של גורמים חיצוניים לעסק אשר מנהלים פעילות משותפת עם העסק כמו: בנקים, רשויות המס, שותפים עסקיים ומשקיעים. אתר AUREN - מקלדת זוהרת בידיים

תזרים מזומנים נכון מהו?

בעבר היו בעלי העסקים מנהלים את התזרים בפנקס או ביומן, עדיין ניתן למצוא עסקים שנוהגים כך. כיום ישנם תוכנות לניהול תזרים וכמובן ישנו גיליון האקסל. בכדי לבנות תזרים מזומנים מדויק עד כמה שניתן בגיליון האקסל יש לפעול בדרך הבאה: כיתרת פתיחה נכניס את יתרת הסגירה שהייתה בבנק ביום הקודם לבניה. כעת נרשום את כל ההוצאות העתידיות הצפויות לעסק לפי תאריכי הפרעון שלהם, החלק המורכב יותר הוא צפי ההכנסות ומועד הכניסה המדויק שלהם. כאשר אנו בונים את התזרים יש להתחשב במוסר העמידה בזמנים של כל לקוח ולקוח ומומלץ לקחת בחשבון מרווח ביטחון של לפחות 4 ימי עסקים. דגש נוסף שחשוב להבין הוא שתזרים המזומנים יכול לצפות אל פני העתיד בקירוב רק אם נהיה נאמנים לאמת הן לגבי תחזית ההכנסות הצפויה בהתחשב במוסר התשלומים ובעמידה בזמנים של לקוחות העסק והן ברישום מדויק ומלא של כלל הוצאות העסק.

ניהול נכון של התזרים ימנע מצבים של חוסר יכולת של העסק לעמוד בכול ההתחייבויות שלו במועדן ואף יחסוך לנו שיחות לא נעימות מול הבנקים או מול הספקים שלנו.

עולם העסקים של היום מתנהל בתנאי אי-ודאות גדולים מאשר בעבר, תשלומים ותקבולים נדחים, השפעות של אירועים חיצוניים אשר משפיעים על העמידה בתחזיות שהנחנו בעת מילוי הנתונים בתזרים כגון: אירועים ביטחוניים, קריסה של לקוח ועוד…ולכן עלינו לגבות את עצמינו בהון חוזר בסיסי פנוי בכדי למנוע משברים בעסק.

פנינו אל עתיד חדש

ניהול נכון של תזרים המזומנים דורש אם כן שינוי מחשבתי ותפיסתי כאחד.

לא מספיק לנהל תזרים מזומנים צריך גם לנתח נכון את כלי התזרים, אשר יאפשר לנו כבעלי העסק לצמצם את הסיכון לסגירת העסק בכדי לא להיות חלק מהסטטיסטיקה העגומה של עולם העסקים.

מהלך נכון של ניהול תזרים מזומנים מאלץ הסקת מסקנות ועריכת שינויים מתבקשים, על-מנת להתנהל באופן חד ומדויק יותר.

ביצוע הערכות ושינויים הכרחיים ביניהם:

  1. שינוי תנאי האשראי אשר אנו מעניקים ללקוחותינו.
  2. שינוי תנאי התשלום אל מול הספקים.
  3. האם קיים צורך בהזרמת הון נוסף לעסק.
  4. מדיניות הנחות נוספות למשלמים במזומן או מקדימים תקבול.
  5. האם ניתן להקדים או האם יש צורך לדחות רכישות והשקעות.
  6. האם יש צורך להשקיע מאמצים נוספים בשיווק ובמכירות.
  7. קיצוץ בהוצאות העסק.
  8. האם יש מקום לעשות שינוי במבנה האשראי של העסק.
  9. ובמקרים חמורים האם לסגור את העסק ומתי?

לסיכום

ניתן לומר כי, ניהול נכון תחת הדרכה וליווי של יועץ עסקי ובקרה על תזרים המזומנים יעמיד את העסק בעולם הלא ודאי אשר אנו חיים בו, מצוידים בכלים מהותיים לניהול והתנהלות נכונה וקלה יותר אשר מאפשרת לעסק לתכנן את העתיד.

ככל שנקפיד על תכיפות עדכונו של התזרים כך נהיה יותר מדויקים בקבלת ההחלטות העסקיות העתידיות העומדות בפני העסק ונוכל להרשות לעצמנו את: החופשה באיים הקריביים.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת החשבונאות, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: התנהלות עסקית נכונה, שהתפרסם בחודש 6/2019

להצטרפות וקבל הניוזלטר של אוריין ישראל- לחץ כאן