המע"מ יורד ל 17% החל מה-1 באוקטובר 2015

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון החליטו על הורדת שיעור המע"מ ל 17% החל מיום 01/10/2015. שיעור המע"מ ירד באחוז אחד כדי לעודד את הפעילות במשק הישראלי ויחד עם הורדת מס החברות הצפוי בהמשך השנה, להוות "מנוע צמיחה" שיקדם את הפעילות העסקית בישראל. להלן קישור לצו מס ערך מוסף: צו מס ערך מוסף שיעור המס על עסקה ועל יבוא טובין תיקון  התשע"ה 2015

הפחתת המע"מ ל 17% תחול על כל העסקאות שמועד אירוע המס בהם הוא מיום 01/10/2015 והלאה. ולכן יש לבחון את כל העסקאות שנמצאות בסמיכות עסקית לתקופה זאת, על מנת לקבוע את מועד החיוב בעסקה וכך לזהות האם המע"מ בעסקה הינו 17% או שמועד החיוב נמצא בתקופה הקודמת ועדיין חייב במע"מ של 18%.

לפיכך, יש לאתר את מועד החיוב במס הרלוונטי לגבי סוגי עסקאות שונים, ובהתאם לכך לקבוע את שיעור המס אשר יחול על העסקה. מועדי החיוב הרלוונטיים לעסקאות של מכירת טובין, מכירת מקרקעין, מתן שירותים וכו' – יחולו בהתאם לפרק ו' לחוק מס ערך מוסף (סעיפים 22 עד 29 לחוק).

ההנחיות הכלליות והדוגמאות לחיוב במע"מ לגבי סוגים שונים של עסקאות הן, כמפורט להלן:

  1. הורדת המע"מ והשפעתו על חיוב מע"מ במכירת טובין
  2. שינוי המע"מ והשפעתו על שירותים ועסקאות אחרות, שחל עליהם חיוב במס על בסיס מזומן
  3. הפחתת המע"מ והשפעתו על שירותים שחל עליהם חיוב במס עם נתינת השירות
  4. השפעת השינוי במע"מ על מתן שירותים אשר אינם חבים במס על בסיס מזומן
  5. חישוב המע"מ בהשכרת נכסים
  6. השפעת השינוי במע"מ על חישוב עסקאות במקרקעין
  7. דגשים לגבי מועד הוצאת חשבונית והודעות זיכוי בעקבות הפחתת המע"מ
  8. שינוי המע"מ והשפעתו על עסקאות של מתן אשראי ואשראי לעובדים ומנהלים
  9. השפעת הפחתת המע"מ על: חיובים תקופתיים, דמי מנוי ויבוא הטובין

במידה ונתקלתם בסוגיה או בעיה הקשורה למע"מ, לגבי מועד החיוב, לגבי עסקה שמרכיב המע"מ הינו משמעותי וההפחתה מ 18% ל 17% היא מהותית, אתם מוזמנים ליצור אייתנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ. אנו עומדים לרשותכם במשרדים בתל-אביב, ירושלים ונצרת. לתאום פגישת ייעוץ עם רו"ח יניב אנג'ל או רו"ח אופיר אנג'ל התקשרות למספר 03-5615126 או 02-6535390.