"חשבונאות יצירתית"

האמירה הידועה ששני רואי חשבון יציגו את אותו דו"ח כספי אחרת, טומנת בחובה סיכוי וסיכון גם יחד.

 

 

פרשנות מקצועית לגבי הפעילות העסקית והתוצאות הכספיות חשבונאיות של העסק, הם עניין מסוכן, אבל יחד עם זאת הם יכולים לעזור להציג את התמונה העסקית נכון יותר.

 

אתר AUREN - דוחות בידיים

 

 

צמצום או שקיפות

סוגיה מהותית היא דרך הצגת הדו"חות הכספיים.

האם אתם נוקטים בגישה המצמצמת?

קרי כמה שפחות מידע בדו"חות הכספיים. הגישה המצמצמת היא אסטרטגיה של הסתרה, של לא לגלות את הקלפים לקוראי הדו"חות הכספיים ולרוב הכוונה לא לגלות מול מס הכנסה.

דבר שיחייב את הרשויות להזמין את הנישום לביקורת ולדיון על מנת לאמת את הנתונים הכספים המוצגים.

או גישת השקיפות?

גישת השקיפות דוגלת בהצגת דו"חות כספיים מפורטים ומבוארים, מתוך תפיסה שלעסק מסודר שעובד לפי אסטרטגית מיסוי מוגדרת ומתוכננת, אין מה להסתיר וכי כל תכנוני המס שננקטו בעסק מגובים מקצועית.

בגישה זאת לרוב העסק יוזמן לפחות ביקורות במהלך השנים וגם אם יוזמן לביקורת, יעבור אותה בצורה קלה ומקצועית ופחות בדיונים בסגנון "השוק".

 

הקבלת הוצאות להכנסות

דיווח הוצאות בעסק אמור להיות בעקרון מקביל לדיווח ההכנסות מאותו מקור. ישנם סעיפים חשבונאיים ייחודיים שבהם ניתן לא לבצע הקבלה שכזאת וזאת תחת הוראות חוק ספציפיות המאפשרות לנישום ולרואה החשבון לרוב לנצל את האפשרות של הקדמת הוצאות.

בין היתר ניתן במקרים ייחודיים לרשום ולדווח על השקעות הוניות כהוצאה שוטפת, לרוב במקרים שבהם המחוקק רוצה לעודד השקעה.

לדוגמת חוק האנג'לים: המאפשר השקעה הונית בחברות מסוימות ודיווח בידי המשקיע כהוצאה שוטפת בדו"ח השנתי. או מקרים אחרים של הכרה כהוצאות פחת מואץ המעודד השקעה בנכסים והפחתתם בטווח קצר יותר מאורך החיים האמיתי שלהם.

 

סיווג הוצאות ל: תפעול או להנהלה וכלליות

סיווג הוצאות כהוצאות תפעול או הוצאות פעילות ומנגד כהוצאות הנהלה והוצאות כלליות, יכול לשנות את היחסים הפיננסים בחברות עסקיות ולצייר תמונה שונה לרשויות המס או למשקיעים פוטנציאלים בעסק.

כמו כן, סיווג הוצאות כאלו בעולם המלכ"רים והעמותות יכול לשנות את התמונה של קוראי הדו"חות אצל גורמים מממנים, רשויות ומשרדי ממשלה וגורמים מתקצבים.

 

השפעה על השורה התחתונה

כפי שהבנתם הפרשנות החשבונאית ואסטרטגית המיסוי של העסק עשויים להשפיע מהותית על תוצאות המיסוי, כמו גם על הערכת השווי של העסק ועל גורמי המימון של העסק.

מומלץ לבחון את האסטרטגיה הזאת מראש ולתכנן את הצעדים שלכם מראש עם בעלי מקצוע מומחים בתחום, על-מנת להכשיר את כל המערכת הפיננסית לפעול בהתאם ובמחשבה תחילה.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת החשבונאות, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: מזעור סיכונים בעסקים, שהתפרסם בחודש 1/5/19

להצטרפות וקבל הניוזלטר של אוריין ישראל- לחץ כאן