מחפש רואה חשבון חדש?

 

כל אחד מאתנו, בעלי עסקים, נתקל בסיטואציה בה הוא צריך לחפש רואה חשבון או יועץ מס לעסק שלו. אז מאיפה מתחילים? ראשית, נבדיל בין סיבת גיוס רואה חשבון לעסק חדש והחלפת רואה חשבון של עסק קיים.

הקמת עסק חדש

כאשר פותחים עסק חדש לעיתים יש קושי לאתר את רואה חשבון המתאים שילווה אותך לאורך השנים מכיוון שהוא הופך לחלק בלתי נפרד מהעסק שלך, יכיר את כל הנושאים הפיננסיים והחשבונאים, יטפל בנושאים האישיים כמו משכורות והוצאות וייכנס לכל הפרטים הכי קטנים.

בתחילה יש לקחת בחשבון בזמן שאתם עוברים על רשימת רואי חשבון פוטנציאליים את רמת ההכרות והניסיון של רואה החשבון עם הענף שאתם פועלים בו, היכולת שלו לבנות עבורכם תכנית עסקית ברורה ולתכנן מס להמשך הפעילות העסקית. זה לא יהיה אפקטיבי אם רואה חשבון מתמחה בענף התעשייה ואתם עוסקים במכירה באינטרנט מכיוון שרואה חשבון לאו דווקא יכיר את הרגולציה וידע לטפל בסוגיות ספציפיות ויתרה מזו באירועי משבר שיכולים לצוץ.

שנית ולא פחות חשוב, יש לקחת בחשבון את היקף הפעילות של גודל המשרד. אומנם משרדי רואי חשבון גדולים נותנים לרוב את חבילת השירותים המלאה, כמו ראיית חשבון, ייעוץ וביקורת, אך התקשורת הישירה תמיד תהיה מול איש קשר או מתמחה או רואה חשבון בדרגת מקצועיות התחלתית. לעומת זאת במשרד רואה חשבון קטן תוכלו ליהנות מיחס אישי וטיפול ישיר מרואה חשבון בכיר, בעל ניסיון עשיר ויכולת להתנהל בצורה עצמאית מול רשויות המס. שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון בעת שאתם מחליטים לשכור שירותי רואה חשבון יחיד או משרד קטן הוא בכך שהיכולת שלהם לרדת לעומק של סוגיות מקצועיות דיי מוגבלת. ולבסוף, שכר טרחה שמשרדים קטנים ובינוניים גובים יהיה נמוך בהרבה משכר טרחה המבוקש על ידי משרדי רואי חשבון גדולים. לסיכום, יתרון בלפנות דווקא לפירמת רואה חשבון בגודל בינוני הוא בכך שהשירות שתקבלו יהיה איכותי, מקצועי, ישירות משותף מנהל ובמחירים סבירים.

השיקול המרכזי והחשוב ביותר שלא ניתן להגדיר או לכמת בצורה חד משמעית הוא, כמובן, "הכימיה". חשוב להכניס לעסק שלך רואה חשבון אשר תרגישו בנוח לחלוק אתו כל סוגיה הנוגעת לעסק, להתייעץ ולשאול שאלות הכי בסיסיות אודות הניהול, המיסוי וההתנהלות מול רשויות וגופים שונים. זכרו, כאשר מדובר במיסוי, לא קיים מושג "שאלות טיפשיות" כי חוקי המס לא תמיד הולכים ביחד עם ההיגיון.

ולבסוף, מה לגבי רואה חשבון של אבא או של חבר? הרבה פעמים זה יכול להיות פתרון נהדר כי יש תחושה שיש על מי לסמוך. האומנם? רואה חשבון אשר יצר כימיה מסוימת עם לקוח אחד לא בהכרח יצליח להתחבר למישהו אחר ברמה האישית, וגם, ייתכן והוא לא מתמחה בענף שאתם עוסקים בו ואז, באירועי משבר הטיפול יהיה פחות יעיל, לשאת בעלויות המיותרות וליצור אי נעימויות דווקא עקב הקשר האישי.

 

החלפת רואה חשבון קיים

לאחר שנים של טיפול שוטף וניהול ספרים של העסק שלכם, עלולות לצוץ בעיות מקצועיות ובעיות תקשורת שונות. לעתים, "הכימיה" ביניכם לא עובדת הכי טוב, אתם חשים שאתם לא מקבלים יחס ראוי, רואה חשבון שלכם לא מספיק זמין עבורכם או ייתכן והוא לא משתמש בטכנולוגיה מתאימה לניהול הספרים שלכם. בייחוד כאשר מדובר בשינויים ברגולציה רואה חשבון שלך עלול להיתקל בסוגיות מיסוי, ניהול או דיווח שהוא עצמו אינו מומחה בהם. לפעמים, גם אם הצלחתם ליצור מערכת יחסים עם רואה חשבון, יש קושי בינאישי להתעמת עמו בנושאים הללו ובכך נוצרת תחושה של תסכול וחוסר שביעות רצון.

אם המצבים הללו מוכרים לכם ואתם רוצים להפסיק להתלבט בנושאי חשבונאות, מיסוי, ניהול העסק ולשכור רואה חשבון מקצועי ומנוסה. כך או כך, תהליך החלפת רואה חשבון הינו פשוט ומהיר. על מנת להגן על בעלי העסקים במצבים הללו, כללי האתיקה המקצועית של לשכת רואי חשבון בישראל קובעת נהלים להעברת תיקים מרואה חשבון אחד למשנהו. במקרים של החלפת רואה החשבון, רואה חשבון החדש יוצר קשר עם רואה חשבון הקיים בבקשה לשחרר את תיק הלקוח ולהעביר את כל החומר באופן מסודר. באופן עקרוני, ברגע שהגעתם להחלטה להיפרד מרואה חשבון שלכם ניתן פשוט לאתר מראש את הרואה חשבון החדש והוא יעשה את כל העבודה עבורכם. רצוי לבצע את התהליך לקראת סוף שנה קאלנדרית ולפני הכנת דוחות שנתיים על מנת להימנע מאיבוד מידע ועבודה כפולה של רואה חשבון היוצא והנכנס על הדוחות השנתיים שלכם. רצוי לא לבצע את המעבר בין החודשים מרץ – ספטמבר.

אם התחלתם לשקול החלפת רואה חשבון, כדאי שתבחנו כמה היבטים בניהול השוטף שלו. ראשית, האם רואה חשבון שלך עומד בזמנים בהגשת הדוחות? האם החיובים עבור שירותי רואה החשבון שלך עומדים בהסכם? שנית, האם העצות שלו לגבי ניהול העסק מבריקות ויעילות? האם השתמשת בהם פעם, ואם לא, מדוע? האם בגלל שלא אהבת אותם או כי לא היו כלל כאלה. האם רואה חשבון שלך מתפקד ביעילות באירועי משבר מול מס הכנסה? זכרו, תמיד יכולות לצוץ בעיות, אבל מגיע לכם לקבל את השירות הטוב ביותר עבור הכסף שאתם משלמים לו.

ולסיכום, בבחירת רואה חשבון לא חייבים לסמוך על המזל. תוודאו שבניתם אסטרטגיה, הבנתם מה אתם מחפשים ומה הצרכים שלכם, תפגשו עם כמה רואי חשבון באופן אישי ותבחנו את ה"כימיה" ביניכם. אחרי הכל, לא כל רואי החשבון זהים וכל אחד בא עם איכויות משלו אשר מתאימים לכם באופן אישי. מעבר לכך, חשוב לבחון את המקצועיות ויכולת התמודדות עם מצבי משבר מול רשויות המס. אנג'ל את אנג'ל רואי חשבון מזמינים אתכם ליצור קשר עמנו. נשמח להכיר ולהציע את שירותינו המקצועיים, איכותיים ובנימה אישית לכם ולעסק שלכם.