עובד לפרנסתו או עובד לפרנסתי?

מה הכי חשוב היום לעובדים? בסקר שנערך זו השנה העשירית, דורגו חמשת הסיבות שעל פי הן  עובד בוחר את מקום העבודה והפלא ופלא תנאי השכר דורג במקום השני, כאשר מקדים אותו בהפרש ניכר נושא יחסי ותנאי העבודה.

 

 

תחושת השייכות של העובדים חשובה מאין כמוה ומחקרים רבים בתחום מדברים על הצלחות וכישלונות של חברות בהביטי תגמול או אי-תגמול עובדים. חברות אשר אינן מתגמלות עובדים מגיעות למצב של תחלופה גדולה של עובדים, ופועל יוצא מכך שחלק ניכר מזמן העבודה של העובדים הוותיקים מופנה ללימוד וחניכה של העובדים החדשים וככל שהתחלופה מהירה יותר כך גם ביחס ישיר גדלות שעות העבודה ה"מבוזבזות" לצורך חניכה ולימוד של העובדים החדשים.

משמעות הדבר הפסד כספי ניכר של החברה מניצול לא נכון של המשאב האנושי.

אתר AUREN - ידיים זו על גבי זו

תגמול אישי מדרבן

חברות הטכנולוגיה הטיבו להבין זאת כבר לפני כשלושה עשורים וחלק מאומנות גיוס העובדים ושמירה על נאמנותם לחברה היא גם תחת נקודת המבט של תנאי וסביבת העבודה של העובד וכמובן מערך האופציות.

אם בעבר נהוג היה לפתות מנהלים בכירים בתנאים מועדפים ובחלוקת אופציות, כיום הבינו שהמשאב החשוב ביותר כלכלית לחברה הוא כלל כוח האדם ועל-מנת לשמרו מעבר לסביבת עבודה תומכת היא לשתף אותו במסלול האופציות של החברה.

מרגע שעובד מקבל אופציות בחברה גדלה תחושת השייכות שלו ובמקביל שאיפתו להעצים את הערך הכלכלי של האופציות שקיבל על מנת שביום מימושם יעלה ערכם הכלכלי, בעצם חלוקת האופציות רתמנו את העובדים להעלאת פריון העבודה הן מהפן הרגשי, והן מהפן הכלכלי.

תחלופת העובדים קטנה והעלתה ביחס ישיר את תפוקת העובדים בשני אופנים כאמור:

  1. פחות בזבוזי זמן בלימוד או בחניכת עובדים חדשים
  2. ההבנה שככל שהחברה תצליח יותר כך ביחס ישיר הם יתוגמלו כלכלית מעצם עליית ערך המניה של החברה.

אופציות בחברות ההזנק, האם זו באמת הטבה?

אליה וקוץ בה, בחברות הסטארט אפ נהוג לפתות עובדים מכיוון שטרם גויס כסף לחברה בתמריצים נוספים בצורת אותם אופציות, אולם לא סוד הדבר שתשעים וחמישה אחוז מהחברות הנ"ל לא יגיעו לאקזיט המיוחל, ולכן  האופציות שהעובדים קיבלו ירדו לטמיון.

בהתעלם מהיבטי המיסוי בעת חלוקת האופציות או בעת מימושם (סעיפים 102 ו-103 לפקודת מס הכנסה), אנו עדים בשנים האחרונות להתפתחות שוק שניוני אשר בו משקיעים רוכשים אופציות ומניות מהעובדים כחלק ממסגרת ההשקעה בחברה וכתוצאה מכך מרכיב הסיכון של העובד פוחת והעובד פוגש את הכסף מהר יותר ובהסתברות גבוהה יותר.

אנו למדים שחלוקת האופציות תורמת לעובדים ולחברה גם יחד, הן במישור הכלכלי: העובד נהנה מתוספת הכנסה עתידית והמעביד מעליה בפריון נאמנות של העובדים והן במישור החברתי: סביבת העבודה, הירתמות לטובת ייצור הצלחה כוללת.

מקור הרווחים הסודי של העסק

רמזנו בתחילת המאמר שתחלופת עובדים גורמת לבזבוז גדול של משאבי העסק.

במחקר אשר נערך:

נסקרו 150 חנויות הלבשה, נבחנו הנתונים הכספיים של החנויות וניתן היה להבחין בפערים גדולים ברווחיות ולעיתים אף הבדל בין רווחים להפסדים בין עסקים שעובדיהם היו נאמנים, ללא או כמעט ללא תחלופה של עובדים אשר הציגו נתונים כספיים יותר טובים כאשר שאר התנאים דומים או שווים אל מול אותם עסקים אשר בהם תחלופת העובדים הייתה גבוהה.

נוהגים לומר ששימור לקוחות יותר יעיל ורווחי לעסק מגיוס לקוחות חדשים, אנו למדים ממחקר זה ששימור וטיפוח עובדים קריטי להצלחתו הכלכלית של העסק לפחות באותה מידה.

 

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקה הפיננסית, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: ניהול המשאב האנושי, שהתפרסם בחודש 1/7/197/2019

להצטרפות וקבלת הניוזלטר של אוריין ישראל – לחץ כאן