שחר חדש בחשבונאות

מקצוע הנהלת החשבונות כפי שאנחנו מכירים יכחד מהעולם בשנים הקרובות ובעקבותיו תחום ראית החשבון. תחום הביקורת ישתנה לחלוטין ויפסיק להיות ביקורת מדגמית, אלא יהפוך לביקורת של 100%, שיבוצע על-ידי אלגוריתמים ורובוטים ממוחשבים.

 

ההשפעה על העסק שלכם עומדת להיות משמעותית, מאחר וכל תחום הרישום, עיבוד המידע הפיננסי, המבוסס על החשבונאות ומערך הדיווח להנהלה ולרשויות, עומד להשתנות בשנים הקרובות.

התהליך כבר החל, האם אתם נערכים בהתאם?

אתר AUREN - כף יד מחזיקה טאבלא שממנו עפים חלקים אלקטרוניים

טכנולוגיות חכמות

עולם ה-IT, התקשורת והמחשוב בענן, ביחד עם יכולות מתקדמות של מערכות רובוטיות שלומדות את הסביבה והמשתמש, זאת בשילוב עם מערכות רישום חשבונאי ופיננסי מאובטחות דוגמת בלוקצ'יין.

כל אלו יחדיו יוצרות תשתית מדהימה שיכולה להחליף כ-80% מהפעולות שנעשות היום על-ידי מנהלי חשבונות, רואי חשבון ויועצי מס.

התהליך כבר החל, בשלב הבסיסי של מנהלי החשבונות שמזינים את המערכת ובעצם הופכים ניירת ואירועים כספיים לרשומות מחשב.

נכון להיום הרישום החשבונאי המבוסס על מידע מהבנקים, או על חשבוניות וקבלות בגין הכנסות שהעסק מפיק, כבר מופק כמעט כולו בצורה ממוחשבת. ובהגדרת מערכת נכונה ומקצועית, כבר לא צריך התערבות מנהלי החשבונות בחלק ניכר מהתהליך.

רישום ההוצאות של העסק, עדיין מבוצע בלמעלה מ-50% מהעסקים בצורה ידנית. אנו צופים שבשנים הקרובות גם העסקים בישראל ילכו בעקבות ההתפתחויות העולמיות ויעברו להתבצע בצורה אוטומטית או לכל הפחות חצי אוטומטית.

תהליכים אלו ישפיעו במהרה על כל המערכת שעושה שימוש במידע, החל מתהליכי ביקורת, דיווח לרשויות וניתוח מידע חכם להנהלה ולמקבלי ההחלטות.

 

גלובליזציה מתמשכת

"העולם הוא כפר גלובלי קטן" זוהי איננה רק אמירה שמתאימה לסרטי מדע בדיוני.

עסקים בינלאומיים יודעים כי אמירה הזאת נכונה כבר היום והם מרגישים את התקשורת הבינלאומית עם הלקוחות והספקים שלהם באופן יום יומי.

לפעילות בינלאומית זאת, יש השפעה מידית על המערכות הפיננסיות והחשבונאיות של העסק.

אולם בעתיד הקרוב גם עסקים שלכאורה מרגישים שהם לא פועלים בזירה הבינלאומית, יחושו את ההשפעה.

לדוגמה: חנות שמוכרת סחורה לצרכן (למשל: נעלים, בגדים, מחשבים, מכוניות) שרוכשת את הסחורה שלה דרך האינטרנט, עושה רישומים של הזמנות, חשבוניות ותשלומים בצורה חצי אוטומטית ולא מבדילה, האם הספק הוא מקומי או בינלאומי. כך גם מוכרת ללקוחות שלה גם דרך האינטרנט בצורה אוטומטית מלאה.

בוודאי שפעילות בינלאומית כזאת מורגשת כבר היום בתעשייה ובתחום הסיטונאי, ההזמנות נעשות בחלק ניכר מהמקומות בצורה אוטומטית בעזרת רובוטים שמנתחים את מצב המלאי ומוציאים הזמנות גלובליות ללא מגע אדם.

 

הגברת הרגולציה והדיווח

היום חלק מהעסקים חשופים לדרישות דיווח בינלאומי, החל מספקים, לקוחות או משקיעים ועד רשויות מס בינלאומיים והמערכת הבנקאית הבינלאומית, שמפליאה בדרישותיה מיום ליום.

זאת בנוסף לדרישות המקומיות, של גופים כגון: בנק ישראל, שוק ההון, משקיעים, בעלי מניות, בעלי עניין וצדדים קשורים.

יחד עם הצפי כי רשויות המס ידרשו מעבר לחשבוניות מס ממוחשבות, מפוקחות באוטומציה מלאה, על-מנת למנוע זיוף חשבוניות ועל מנת לבצע פיקוח ובקרה של 100% מצד הרשויות על הטרנסאקציות העסקיות.

כל אלו יוצרים לחץ נוסף על מנהלי החשבונות ורואי החשבון המבקר ודורשות רמת פיקוח ובקרה גבוהה תתאפשר רק על-ידי ביקורת אוטומטיות שתבוצע בעזרת אלגוריתמים ורובוטים שיוכלו לכסות 100% מהפעלות ולא רק בדיקות ובקרות מדגמיות.

 

דרישות חברתיות וסביבתיות

הדאגה החוקית והציבורית לסוגיות חברתיות וסביבתיות שונות יחד עם מורכבות המדידה והדיווח בתחומים אלו, גורמים לאנשי החשבונאות והביקורת להתחיל להיעזר ולשתף פעולה עם בעלי מקצוע מתחומים שונים על-מנת לתת מידע שהוא מעבר למספרים.

אנו רואים כבר היום שיתופי פעולה רבים בין רואי חשבון ורופאים, עורכי דין, מדענים סביבתיים, סוציולוגים, כלכלנים וכדומה.

 

הכשרה טכנולוגית ומו"פ

מנהלי החשבונות ורואי החשבון יזדקקו להכשרה ופיתוח מתמיד בתחומי הטכנולוגיה הדיגיטלית, מחשוב בענן וניתוח של נתונים.

זאת ביחד עם הידע הבסיסי בחשבונאות והבנה בתחומי המיסוי המקומי והבינלאומי.

שילוב כזה של ידע מקצועי, ידע טכנולוגי וידע בינלאומי, יהווה את האתגר העיקרי במקצוע והוא בעצם משקף את העתיד המקצועי של התחום.

אנחנו נראה פחות כוח אדם בסיסי של מנהלי חשבונות ומבקרים ונמצא יותר ויותר מומחים ייחודיים שמסוגלים ללמוד ולשמור על הידע שלהם מעודכן.

כל מומחה יטפל בכמות גדולה הרבה יותר של לקוחות ובעזרת הטכנולוגיה והרובוטיקה ייתן שירות מעמיק וייחודי, החל מהגדרת המערכות ועד ניתוח הנתונים המופקים לטובת קבלת החלטות מושכלת של ההנהלה ומקבלי ההחלטות.

 

הוצאת החשבונאות אל מחוץ לעסק

עסקים קטנים ימשיכו להיעזר בשירותי ניהול חשבונות חיצוניים, אבל עם ממשקים רציפים של טכנולוגיה על-מנת לעבד את הנתונים ולקבל מידע.

חברות בינוניות יאלצו לקבל החלטה האם להכשיר ולתחזק מומחים בארגון או להוציא את מחלקות החשבונאות שלהם החוצה במיקור חוץ.

נראה כי הצורך בהעסקת מומחים במקום כוח אדם בסיסי של מנהלי חשבונות קלדנים, יעודד הגירה למיקור חוץ.

 

לסיכום

ייתכן שחברות גדולות יבחרו להעסיק מומחה אחד או שניים בתוך הארגון, אבל גם הם ישתמשו יותר ויותר במיקור חוץ של המומחים החשבונאיים ויתמקדו בניתוח ועיבוד הנתונים לטובת מקבלי ההחלטות, החל ממנהלי הכספים ועד ההנהלה.

הצוות הרב תחומי שלנו מסייע לחברות לבנות את מחלקת החשבונאות והכספים העתידית של העסק, על גבי מערכות מידע חכמות ועל-ידי הכשרה או הקצאת כוח אדם מקצועי טכנולוגי, לטיפול במידע הרב ובדיווחים הפנימיים והחיצוניים הנדרשים לעסק כדי להצליח.

אם אתם שוקלים לבנות מערכת חשבונאית או מערכת כספית לעסק, לשדרג את המערך הקיים או להחליף אותו במערך שיספק לכם את המידע האיכותי הדרוש. אתם מוזמנים לפנות למומחים שלנו, לתאם פגישת ייעוץ שתנגיש לכם את המידע העסקי הדרוש לכם.

 

לקבלת מידע מקצועי עדכני, הצטרפו וקבלו את הניוזלטר של אוריין ישראל –  לחץ כאן