מיסוי מקרקעין

 

מכירות ורכישות של מקרקעין הן עסקאות עתירות הון, בעלות היקף כספי גדול, וכשמדובר ביחיד לרוב זו העסקה הגדולה והמשמעותית ביותר שיעשה בימי חייו. עסקאות אלה טומנות בחובן היבטי מיסוי רבים ומשמעותיים שיש להיערך אליהם מראש בכדי למנוע "תאונות מס".

חוק מיסוי מקרקעין מטיל שני סוגי מס:

מס רכישה

מס רכישה הוא מס החל על הרוכש, והוא מחושב כשיעור משווי הנכס הנרכש. באופן רגיל, המס יעמוד על 6% משווי הנכס הנרכש, אולם:

  • במקרה בו מדובר על דירת מגורים של יחיד מס הרכישה יכול לרדת משמעותית במידה ויבחר המסלול הנכון.
  • כשמדובר ברכישה על ידי חברה מס הרכישה יכול להגיע עד 10%!
  • ברכישת קרקע לבנייה אפשר בנסיבות מסוימות לקבל שישית ממס הרכישה חזרה.

מס שבח

מס שבח הוא מס החל על המוכר, והוא מוטל על השבח (רווח) שנוצר לו ממכירת המקרקעין.

השבח ממכירת נכס מורכב ממספר רכיבים:

שבח אינפלציוני – הינו הרווח הנובע מעליית המדד ויהיה בחלקו פטור ובחלקו חייב במס של 10%, בהתאם למועד הרכישה של הנכס.

שבח ריאלי – הינו הרווח שנוצר מעבר לעליית המדד ויהיה חייב במס של 24%-45%, תלוי ביום הרכישה, בזהות המוכר ובנתונים רבים נוספים.

לסיכום, ישנם דרכים להפחית את מס השבח והרכישה, באופן חוקי לחלוטין, ולחסוך לעיתים מאות אלפי שקלים. באמצעות המומחים שלנו נוכל לבצע שינויים בניסוח ההסכמים או העלאת טענות מסוימות מול רשות המיסים ולבצע פעולות נוספות אשר יכולות להקטין את מס השבח ומס הרכישה שאתם תשלמו.

חשיבות תכנון המס בעסקאות נדל"ן

שוק הנדל"ן נחשב כשוק המוביל את הכלכלה בישראל. מדובר בשוק דינמי ומתפתח, כאשר העסקאות הופכות להיות מורכבות יותר ויותר. ישנן מספר רב של סוגי עסקאות, ומעבר לחיסכון במס ישנן השלכות מס אחרות בהתאם לסוג העסקה כגון: עסקת מכר, עסקת תמורות, עסקאות קומבינציה, ועוד.

כשם שיזם מביא בחשבון את עלויות העסקה השונות, כגון עלויות בניה, תכנון, וכד, כך עליו להביא בחשבון את נושא המיסוי וזאת בטרם חתימה על העסקה.

לכן, ישנה חשיבות עצומה למוכר או רוכש נדל"ן לקבל יעוץ מקדים לעסקה, ולעיתים גם לליווי העסקה משלב התכנון ועד לביצוע ואף לאחר מכן. בניית אסטרטגית המיסוי יכולה למקסם את התמורה נטו מהעסקה, מעצם השינוי באופן הדיווח לרשויות המס ולעיתים ללא התערבות בתנאים המסחריים שנקבעו בין הצדדים.

מומחי חברת AUREN בקיאים בכל היבטי מיסוי המקרקעין ובהשקה של תחום זה עם תחומים נוספים כגון: מע”מ, חברות ובינ"ל. הראיה הרחבה של צוות AUREN משלבים את כל תחומי המיסים ומבטיחה כי בכל שאלה או בעיה תקבלו את התשובה ודרך הפעולה הנכונות ביותר לפי החוק.