אופציות לעובדים בחברות סטרט-אפ

חברות סטרט-אפ רבות הנמצאות בתחילת דרכן, נתקלות פעמים רבות בצורך של גיוס עובדי מפתח לחברה (מתכנת, מהנדס, מנכ"ל וכדומה), אך מנגד נמצאות בקשיים כלכליים שלא מאפשרים להם לשלם משכורות לאותם עובדים.

דרך נפוצה לגיוס עובדי לחברה, היא באמצעות הקצאת מניות ו/או אופציות לעובדים בחברה. אפשרות זו יוצרת דרך כלכלית טובה לעובד המהווה תחליף שכר לעובד שמאמין שהחברה תעלה את ערכה בשוק. כמו כן הקצאת מניות ואופציות לעובדים יוצרים הזדהות של העובד עם החברה ותמריץ להשקעה בעבודה בחברה.

סעיף 102 לפקודת מס הכנסה יוצר את פלטפורמת המס לחברות סטרט אפ המעוניינות לבנות תכנית אופציות לעובדים. הענקת האופציה או המניה לעובד יכולה להיות לפי הגדרת החברה רק לאחר שהעובד השלים כמה שנות עבודה בחברה.

תכנית אופציות ומניות, מסלול ללא נאמן

פקודת מס הכנסה מאפשר לחברה לבנות תכנית אופציות ומניות ביוזמת החברה. החברה יכולה לקבוע כמה אופציות ו/או מניות יכול העובד לקבל מהחברה, בהתאם לתנאים מוגדרים מראש. לדוגמא, יכולה החברה לקבוע כי העובד יקבל 10 מניות רק אם יעבוד בחברה 3 שנים. בצורה כזו יוצרת החברה ציפייה רבה אצל העובד ורצון ומוטיבציה לעבוד בחברה לאורך זמן.

החברה בעצם מרוויחה מכל הכיוונים: ברשותה כעת עובד נאמן וחדור מוטיבציה, ובעל פוטנציאל לעבודה בחברה לכמה שנים.

בסופו של יום ברגע שהעובד יקבל לידיו את המניה או האופציה, העובד יהיה חייב במס כמובן, אך עשוי ליהנות מרווחים גבוהים מאוד, כמובן הכל תלוי בהצלחתה של החברה, שהעובד הוא חלק בלתי נפרד ממנה.

במסלול זה, מומלץ לחברה להתייעץ עם מומחה מיסים בנושא, אשר יבנה לחברה תכנית תגמול חוקית ומוגדרת מראש, ויוודא כי סדרי המס מדווחים כחוק.

תכנית אופציות ומניות, מסלול עם נאמן

אפשרות נוספת הקיימת בחוק, מדברת על תכנית מניות ואופציות באמצעות נאמן. מסלול זה מעט מייקר את עלויות החברה, אך מגלם בתוכו יתרונות מיסוי נוספים, לחברה ולעובד.

למידע נוסף בנושא זה, צרו עמנו קשר בהקדם.