אם קיבלתם הכנסות מפרסומות של גוגל, ייתכן ואתם עברייני מס

0

מאת: אופיר אנג'ל, מומחה מסים

טרפיק גבוה באתר שלכם זה דבר נהדר! אם הצלחתם להגיע לזה והצלחתם לשמר זאת לאורך זמן, זה אומר שעשיתם משהוא טוב…

רציתם ליהנות מהכנסה נוספת, הוספתם את גוגל אד-וורדס כחלק ממקורות ההכנסה שלכם, ופינתם שטח פרסום לטובת פרסומות של גוגל.

עד כאן הכל טוב, חתמתם באתר של גוגל על מסמכים סטנדרטים, ואתם עכשיו חלק מתעשיית המיליונים של גוגל, בקרוב תוכלו להתעשר ולצאת לפנסיה.

אם אתם מלווים ברואה חשבון טוב או יועץ מס מבין עניין, אז סביר להניח שהוא הסביר לכם כי גם על הכנסות שאתם מקבלים מגוגל, צריך לשלם מס הכנסה. ואם שכחתם שעסקים באינטרנט חייבים במס כמו כל עסק אחר, אז זה הזמן להתעורר.

אבל… האם יש מע"מ על הכנסות מגוגל אירלנד ?!

שאלה זאת מתעוררת בחודשים האחרונים בעוצמה רבה, ואף רואי-החשבון ויועצי המס המתמחים בתחום האינטרנט עומדים בבעיה איך להנחות את הלקוחות שלהם.

רוב בעלי המקצוע בתחום פעלו נכון בשנים האחרונות, כשאמרו ללקוחות שלהם כי הכנסות ממתן שירותים לתושב חוץ הן הכנסות עם מע"מ אפס.

אולם בחודשים האחרונים יצא חוזר של רשות המיסים "בנושא: פעילות תאגידים זרים בישראל באמצעות האינטרנט" המבהיר נקודת מבט מעניינת של רשות המיסים, זאת הוא עושה בקצרה בסוף החוזר במשפט שקט שעלול לפתוח מלחמה.

החוזר מתייחס לפעילות של תאגידים זרים בישראל, אולם בעקיפין מצביע על כיוון ופרשנות של רשות המיסים, ואז מגיע לעניין זה, של חוק מע"מ לגבי העסקים הישראלים הנותנים שירותים ומקבלים הכנסות מתאגידים זרים.

לעניין חוק מע"מ מדובר בין היתר על תאגיד זר המספק שירותים באמצעות האינטרנט ללקוחות תושבי ישראל, קרי יתכן וגוגל אירלנד נכנסת לתחום האפור הנ"ל. במידה ורשות המיסים תמצא כי גוגל אכן נופלת ונכנסת להגדרה זאת, החוזר מדגיש "עוסק ישראלי הנותן שירותים או מוכר נכסים בלתי מוחשיים לתאגיד זר כאמור יהיה חייב במס בשיעור מס מלא."

קרי אם קיבלתם הכנסות מתאגיד זר שיש לו פעילות כאמור בישראל, יתכן שהייתם צריכים לקזז מע"מ עסקאות בגין ההכנסות שקיבלתם ולהעביר את המע"מ הנ"ל לרשויות המס.

שימו לב, בהסכם הסטנדרטי של גוגל אירלנד לעניין אד-וורדס בעברית, כתוב מפורשות שהם מעבירים את ההכנסה ברוטו אליכם, ושאתם חייבים לפעול לפי חוקי המיסוי במדינה שלכם, משמע אם יש חובת דיווח על מע"מ עסקאות הרי שאתם צריכים לחלץ אותה מתוך ההכנסה ולהעביר באופן חודשי למע"מ.

משמעות הדבר פגיעה אוטומטית של 17% בהיקף ההכנסה שלכם, לפי חוק…!

מי שלא בטוח, שיקרא שוב את סעיף המיסים בחוזה.

להלן ציטוט מתוך סעיף "מסים" מאתר גוגל כפי שמופיע לקראת סוף 2016 :

" 6. מסים

ביחסים בינך לבין Google, Google תהיה אחראית לכל המסים (אם ישנם) הקשורים לעסקאות שבין Google למפרסמים בנוגע למודעות המוצגות בנכסים. אתה תהיה אחראי לכל המסים (אם ישנם) הקשורים לשירותים, למעט מסים המבוססים על הכנסתה הנקייה של Google. כל התשלומים ש-Google תעביר אליך בנוגע לשירותים ייחשבו ככוללים מס (כפי הניתן להחלה) ולא יבוצעו בהם התאמות."

אם אתם בספק או באי בהירות לגבי הסוגיות שהעלנו לעיל, אנו ממליצים לפנות לקבל ייעוץ מקצועי בתחום המיסים, ולא להסתמך על תחושות, מחשבות, מה שחברים ספרו לכם ואף לא על מאמר זה. צוות מומחי המיסים של חברתנו הינו בעל ניסיון רב בתחום, ובימים אלו מייצג מספר גדול של חברות ועסקים שנפגעו בדיוק מהסוגיה שהעלנו לעיל. אנו מעניקים ייעוץ נקודתי ומסייעים לרואי-החשבון ויועצי המס למצוא פתרון או לצמצם חשיפה חוקית מול רשות המיסים, בעזרת חוות דעת או ייעוץ נקודתי.

נשמח לסייע ולעמוד לשירותכם, אל תהססו וצרו קשר בהקדם: tlv.office@auren.co.il