הטבות לייצוא בתעשייה

הטבות מס לייצוא לחו"ל, עכשיו תקבלו את הטבת המס על כל ההכנסה שלכם בעסק, ולא רק על הייצוא. זאת בנוסף למענקים הרבים והמגוונים שהרשות לחדשנות מעניקה.

 

אתר AUREN - תת כותרת ניהול עסקי

 

אתר AUREN יד רושמת על לוח שקוף

 

הטבת מס מדהימה

בעקבות העדכון האחרון לחוק עידוד השקעות הון, נקבע כי כל מפעל שיעמוד בקריטריונים ויבצע ייצוא לחו"ל, יהיה זכאי להורדת מס החברות על כלל הכנסותיו במפעל המאושר ממכירת מוצרים גם בארץ וגם בחו"ל.

 

מטרת החוק וההטבות

החוק לעידוד השקעות הון נועד לעודד השקעה בתעשייה בישראל באזורי עדיפות לאומית, לקדם יוזמות כלכליות תוך מתן עדיפות לתעשיות מתקדמות וחדשניות ולחזק אזורי פיתוח. תוך שיפור כושר הייצור של המשק, להתמודד בתנאי תחרות בסביבה הבינלאומית ויצירת תשתית למקומות עבודה חדשים. לשם כך קבע החוק סיוע במענקים ובהטבות מס.

לפי רוח הדברים הללו, מקבלי ההחלטות מנסים לנתב את התקציבים המיועדים לעניין, החל ממתן מענקים ועד הטבות המס המשמעותיות.

 

הטבה במס החברות

חברה שתוגדר "כמפעל מועדף" תשלם על הכנסתה מפעילות המפעל המועדף, מס חברות בשיעור של 16% ואם המפעל שלה נמצא באזור פיתוח א', היא תשלם מס חברות רק בשיעור של 7.5%. זאת בהשוואה לחברה רגילה החייבת במס חברות בשיעור של  23% (נכון לשנת 2019).

מפעל טכנולוגי מועדף יכול גם להגיע לשיעור מס חברות של 6%, וזאת הטבת המס המקסימלית במסגרת התוכנית.

 

הטבה במס על דיבידנד

שיעור המס על דיבידנד המחולק לבעלי המניות של המפעל המועדף, מהרווחים של המפעל המועדף הוא רק 20% (לעומת שיעור המס הרגיל לבעלי שליטה שעומד היום על 30%). 

 

מי זכאי להטבה

על-מנת להיות זכאים להטבות על החברה לעמוד במספר תנאים מרכזים והראשון שבהם שהמפעל הוא מפעל יצרני שמייצר מוצרים (לפי הגדרתו בחוק "כמפעל תעשייתי" ולעניין "פעילות ייצורית").

כמובן שההגדרה מהו מפעל יצרני ומהם המוצרים ניתנים להתאמה ולפרשנות. כאן נכנסים המומחים שלנו לפעולה על-מנת לסייע בהגדרה הנכונה.

 

חלק מרכזי ממטרת ההטבות הוא עידוד הייצוא, לכן חובה שחלק ממכירות החברה יהיו ליצוא מחוץ לישראל.

לרוב מדובר על רף מכירות של לפחות 25% ממכירות החברה לחו"ל (שיוגדרו "כהכנסה מועדפת" לפי החוק). גם בנושא זה יש לבחון עם מומחה בתחום, את הגדרת המכירות, לאיזה שווקים מייצאת החברה והאם ניתן להעביר או לשנות את סיווג המכירות מחברה אחת לאחרת וכו'.

האם מדובר רק על מכירות ישירות?

בחלק מהמקרים ניתן גם לכלול מכירות כקבלן משנה או מכירת רכיב שנכלל במוצר מוגמר שבסוף התהליך נמכר על ידי חברה אחרת לחו"ל.

 

כמוכן יהיו זכאיות גם חברות המפתחות אפליקציות, מחקר ופיתוח, קוד תוכנה, ופתרונות טכנולוגיים כמו פלטפורמות מכירה וניהול או משחקים ואפליקציות לסלולר וכיו"ב.

חברות המפתחות טכנולוגיות וידע במגוון תחומים למשל ביוטכנולוגיה, אנרגיה מתחדשת, טיהור ומחזור, רפואה, ועוד. (ראה הרחבה במאמר שלנו: "מס מופחת למפתחי תוכנה")

 

באופן גורף לפני כל הבדיקות והקריטריונים, יש להראות שהחברה היא חברה ישראלית, שהשליטה והניהול של עסקיה הם בישראל.

 

אתכם בדרך להטבה

על- מנת להגיע לבעלי הדעה ולהצליח לנגוס בעוגת תקציב ההטבות, צריך לפעול נכון בזירה ולהבין את החוק על כלל סעיפיו באופן מיטבי.

הניסיון הרב שנצבר אצל הצוות הרב-תחומי שלנו באוריין ישראל, מאפשר לנו לסייע לחברות לתכנן וליישם תכנית עסקית שתאפשר להם לפרוץ ולייצא את המוצרים שלהם לחו"ל. זאת על-ידי קבלת המענקים וההטבות, כשחלק מוצהר מתוכנית הליווי שלנו הוא לקחת את החברה מאפס מכירות לחו"ל ולהעביר אותה את רף ה-25% הנדרש, על-מנת לקבל את הטבות המס על כלל ההכנסות מהמפעל המועדף ואף מעבר לזה.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת המיסוי, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: מסלול הזנקה לעסק שלך, שהתפרסם בחודש 11/2019

להצטרפות וקבלת הניוזלטר של אוריין ישראל – לחץ כאן