חו"ל על חשבון העסק?

בעלי עסקים רבים טסים לחו"ל במהלך חודשי הקיץ ובתקופת החגים ומנסים להבין: האם הנסיעה המתוכננת לחו"ל יכולה להיות מוכרת כהוצאה על-ידי רשויות המס? האם מס הכנסה יכול לממן את הנסיעה הבאה שלכם לחו"ל…?

 

 

 

האם נסיעה לחו"ל היא הוצאה מוכרת לצורכי מס הכנסה אצל בעל עסק או לבעלים בחברה?

רואי חשבון ויועצי מס רבים פונים אלינו בעיקר במהלך חודשי הקיץ, על-מנת שניתן להם חוות דעת וייעוץ לגבי סוגיית הנסיעה לחו"ל.

 

סוגיית נסיעה לחו"ל קיימת כל השנה, אבל מתחזקת בתקופת חופשות וחגים מאחר ובעלי עסקים רבים מנסים לשלב בין הנסיעה העסקית והנסיעה המשפחתית או האישית לחו"ל.

המטרה הברורה היא לבדוק מהן גבולות הגזרה שבהן מותר להצהיר על נסיעה כנסיעה עסקית ולדרוש את ההוצאות כהוצאות מוכרות למס הכנסה, וכך לממן את הנסיעה "על חשבון העסק".

 

אתר AUREN - יד אוחזת תיק עבוד בנמל תעופה

 

נסיעה ושהייה בחוץ לארץ

"הוצאות שהוצאו בקשר לנסיעה לחוץ-לארץ אם הנסיעה לחוץ-לארץ והשהייה שם היו הכרחיים לייצור ההכנסה, ובחבר-בני-אדם… אם היו הכרחיים לפעילותו"

הציטוט הנ"ל הינו מתוך תקנות מס הכנסה, והוא הבסיס העיקרי לכל הפרשנויות ולכל פסקי הדין שניתנו בנושא ההכרה בהוצאות נסיעה לחו"ל.

הדגש העיקרי ממוקד בצירוף שלושת המילים "הכרחיים לייצור ההכנסה", זאת אומרת שלא מספיק שהנסיעה הייתה נחוצה לעסק או אפילו מועילה לעסק. יש צורך להראות שהנסיעה הייתה הכרחית לעסק.

השנים האחרונות הניבו התפתחות של פרשנויות המתבססות על הפסיקה ועל החלטות של רשויות המס במסגרת דיוני שומה שונים.

יש לבחון כל עסק בפני עצמו ובהתאם לתחום העיסוק והפעילות של העסק.

בין היתר ניתן לראות נסיעה לצרכי לימוד טכניקות ייצור ספציפיות באותו תחום עיסוק כהוצאה מוכרת, מתן שירות ללקוחות העסק בחוץ לארץ, והשלמת עסקה פירותית או עסקה מניבה (קרי עסקה שוטפת של העסק) בחוץ לארץ, כחלק שהוא הכרחי לייצור ההכנסה.

 

נסיעה לשם מתן שירות

מתן שירות ללקוח נכלל פעמים רבות כחלק מהגדרת השירותים המסופקים ללקוח בהתבסס על ההצעה שניתנה ללקוח כחלק מחוזה השירות שנחתם ולעיתים הכרחי ששירותים אלו יבוצעו ויסופקו בחו"ל.

למשל, במקרים של מתן ייעוץ בתחום ספציפי למפעל של לקוח בחו"ל לגבי אופן תהליכי הייצור או במקרים של מתן ייעוץ להנהלת הלקוח שממוקמת בחו"ל. בהנחה שניתן להוכיח את הדוגמאות הללו ותחת ההנחה שבגין השירותים הספציפיים האלו משלמים לכם הלקוחות, הרי שקל להוכיח שהנסיעה הכרחית וזאת גם לאור העובדה המשמעותית שהנסיעה מייצרת לכם מקור הכנסה מידי וברור.

 

הוצאה הונית

נסיעה לשם רכישת ציוד הינה נסיעה הונית שאינה מותרת בניכוי כהוצאות נסיעה שוטפת. על-פי רוב נמליץ לרשום את הוצאות הנסיעה בצורה מרוכזת ולהוסיף אותם כחלק מעלות הקנייה של הציוד. זאת אומרת שהוצאות הנסיעה יופחתו למספר שנים ביחד עם הפחת שנרשם כהוצאה שנתית של הציוד, בדרך זאת נכיר בהוצאות הנסיעה בפריסה על פני מספר השנים המתאים לתקנות.

 

הוצאה מעורבת

נסיעה עם בן או בת הזוג.

בהנחה שכבר עברתם את השלב של הוכחת הכרחיות הנסיעה לצורכי עבודה ובמקרה הצטרף אליכם בן או בת הזוג לנסיעה, הרי שאז יש פרקטיקה של ביצוע התאמות על-מנת להכיר רק בחלק מההוצאות הכרוכות בנסיעה העסקית.

שימו לב שכל הוצאה שניתן לשייך אותה בצורה ברורה אליכם, לדוגמה במקרה של נסיעה למתן שירות בחו"ל, הרי לרוב נחשיב זאת כהוצאה עסקית.

למשל, כרטיס הטיסה שלכם שהוא מוגדר ושמי ולכן ניתן לדרוש אותו כחלק מהוצאות הנסיעה המוכרות, אולם עלות כרטיס הטיסה של בן או בת הזוג לא יוכלו להיות הוצאה מוכרת ורצוי לשלם אותם בחשבונית ובתשלום נפרד באופן פרטי ולא דרך העסק. זאת על-מנת לייצר הפרדה.

ההוצאה המורכבת היא הוצאות הלינה בבית המלון, שכן גם אתם וגם בני הזוג חולקים את החדר, ולפי הפרקטיקה המקובלת הרי מחיר חדר לשני בני אדם לרוב איננו מחיר כפול ממחיר לאדם בודד.

הפתרון הנפוץ הוא ליחס 80% מהוצאות החדר לטובת הפעילות העסקית וכ-20% תחת הוצאה פרטית. לחילופין, ניתן גם להוציא הדפסה מאתר האינטרנט שדרכו הזמנתם את בית המלון ולהראות את הפרש המחירים בין חדר ליחיד וחדר לזוג ולנסות לתאם את ההוצאה בהתאם לאסמכתה שנשמור למקרה של ביקורת.

באופן כללי אותה פרקטיקה תתקיים גם במקרה של נסיעה שחלקה היא נופש וחלקה פגישות עם לקוחות, כמובן שיש לבצעה את ההתאמות הנדרשות.

 

נסיעת לימודים

הכרה בהוצאות לימודים והשתלמויות הינה סוגיה שאנו דנים בה גם לגבי הכרה בהוצאות כאלו שנעשות ללימודים בארץ. במסגרת זאת אנו בוחנים מספר מבחנים ואליהם נוסיף את המבחנים של הנסיעה לחו"ל לצורכי הלימודים.

כאשר מטרת ההשתלמות היא להשביח ולהעלות את רמתו המקצועית והמוניטין של בעל העסק או עובדיו, ההוצאה לא תותר בניכוי וזאת בדיוק כמו רכישת מקצוע חדש או שדרוג המקצוע הקיים שאיננה נחשבת להוצאה שוטפת "פירותית".

לעומת זאת, כאשר ההשתלמות נועדה לעדכון הידע המקצועי מעת לעת על-מנת לשמר את הרמה המקצועית ועל-מנת להיות מעודכנים בפרקטיקה המקצועית, כזאת שתאפשר לבעל העסק להמשיך לקיים ולייצר את הכנסתו באותה רמה עד אותה נקודת זמן, הרי שהוצאה זאת תותר בניכוי.

על המבחנים האלו יש להוסיף את המבחן העיקרי של הנסיעה לחו"ל:

האם על-מנת לשמור על הרמה המקצועית היה הכרחי לנסוע להשתלמות בחו"ל?

אם ניתן היה לרכוש את הידע הזה בארץ או אולי דרך המחשב און ליין, הרי שאין צורך ואין "הכרח" לבצע את הנסיעה ולהכיר בה כהוצאה מוכרת.

על כן, רצוי לפני שאתם נוסעים להשתלמות לברר את הנתון הבסיסי של הכרחיות הנסיעה על-מנת שתוכלו לנמק את הכרחיות ההשתלמות בחו"ל. בזמן השהייה בחו"ל לשם ההשתלמות כמובן יש להקפיד על איסוף כל החומרים המעידים על השתתפותכם בהשתלמות.

 

הכן את הנסיעה הבאה

עמידה בקריטריונים בהתאם לפרקטיקה ולהוראות החוק היא הכרחית לצורך הכרה בהוצאת נסיעה לחו"ל.

רצוי לתאם מראש ולתכנן ביחד עם רואה החשבון שלכם או יועץ המס את האסטרטגיה הכוללת של פעילות המיסוי שלכם בעסק ובהתאם לכך לפעול.

אם אין לכם אסטרטגית מיסוי מוגדרת ומעודכנת שנתית, מומלץ לפנות למומחה המיסוי שלכם ולבנות אחת כזאת.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת המיסוי, 03-5333883.

להצטרפות וקבלת הניוזלטר של אוריין ישראל – לחץ כאן