טופס דיווח מקוצר – מי צפוי לקבל ומה עושים עם זה

לפני מספר ימים דווח בעיתון כלכליסט כי רשות המיסים מתכוונת לפנות ל-20,000 אזרחים המחזיקים בשתי דירות ולבקש מהם לדווח על השימוש שנעשה בדירות אלה. ראו פרסום:

"רשות המסים תשלח 20 אלף מכתבים לאזרחים שלא דיווחו על הכנסות מדירה שנייה"

בעבר שלחה רשות המיסים דרישות כאלה ליותר מ-100 אלף איש שזוהו כבעלי 3 דירות ויותר, או שנוסעים הרבה לחו"ל או שמעבירים כספים באופן תדיר בין ישראל וחו"ל וכו'. יש להדגיש כי מכתבים מעין אלה נשלחים רק למי שאין תיק פעיל במס-הכנסה והוא אינו מגיש דיווח באמצעות דו"ח שנתי או דיווח מקוצר אחר.

מה הבעיה עם אחזקת שתי דירות?

רשות המיסים יוצאת מנקודת הנחה הגיונית שמי שמחזיק שתי דירות, משכיר אחת מהן. אומנם מדובר על דירות מגורים לרוב שפטורות עד הכנסה של כ-5,000 ₪ לחודש, אך במציאות של שוק שכירות עולה, יותר ויותר דירות עוברות את הרף וחייבות בדיווח ותשלום מס.

כדאי מאוד להזכיר כאן שקיים דיווח מקוצר ופשוט למי שמשכיר דירה (לא תמיד חייבים להגיש דו"ח מלא ומסובך). בנוסף, ישנם מספר מסלולים לדיווח ותשלום המס וכל אחד יכול לבחור את המסלול הנכון לו (וזה לא חייב להיות 10% מס על כל הסכום כפי שטועים רבים לחשוב).

ואם לא ממלאים את הטופס?

אי מילוי דרישות של מס-הכנסה (ובכלל זה הדרישה למלא טופס דיווח מקוצר) מהווה עבירה פלילית. אומנם, לא בטוח שיגישו נגד מי שלא יענה על הטופס כתב אישום, אך סביר להניח כי יפתח לו תיק והוא יידרש להגיש דו"חות מלאים ומפורטים (ותוצאות התחמקות מהגשת דו"ח יכולות להיות קשות ומאוד לא נעימות במספר מישורים).

אז מה אנחנו מציעים?

כדאי שכל מי שיש לו נכס מושכר יבחן לפחות בעת הזאת אם הוא ממלא את כל דרישות הדיווח והתשלום לגבי הנכסים המושכרים (בדיקה שיכולה להסתיים במסקנה שאין חובת דיווח ולא חל תשלום). וכמובן, כל מי שמקבל את הטופס מרשות המיסים, ההמלצה החד משמעית היא למלא ולהשיב את הטופס לרשות המיסים כנדרש וכמתחייב בחוק.

משרדנו ערוך ומוכן לייעץ וללוות כל מי שרוצה לבחון את מצבו מול דרישות חוקי המס, וכן למי שרוצה סיוע במילוי דיווחים שונים לרשות המיסים תוך כדי בחינת ומציאת המסלול המועדף עבורו.