מניות לעובדים, לא רק בהייטק

תגמול לעובדים במניות ובאופציות שמור לא רק לתעשיית ההייטק, גם חברות תעשייה מסורתית, מסחר ונותני שירותים יכולים לבנות מנגנוני תגמול לעובדים המבוססים על מניות, אופציות וכלים נוספים שמכניסים את העובדים לאותה הסירה של המנהלים ושל הבעלים.

 

 

תגמול בעזרת אופציות ומניות מקובל מאוד בתחום ההייטק והטכנולוגיה.

חברות בשלות, בונות תכנית תגמול שמעודדת את העובדים להזדהות עם מטרות החברה ולתרום לצמיחתה מתוך תחושה של שותפות גורל:

"החברה תצליח ואז גם המניות שלי יהיו שוות יותר".

חברות סטרטאפ משתמשות במסלול של מניות או אופציות מאחר ולרוב הן רוצות לגייס אנשים מוכשרים, אבל מנגד תזרים המזומנים לא מאפשר לתת להם משכורת גבוהה, ולכן האפשרות גם במקרה זה היא להציע לאותם טלנטים לקבל תגמול בדרך של אופציות ושותפות גורל או שותפות באקזיט המיוחל.

אתר AUREN - כף יד נשי מצביע על דמות אישה שקופה

מה זה אופציות

אופציה היא חוזה בין העובד והחברה, הנותן את הזכות לרכוש את מניות החברה במחיר מימוש מסוים (וכן למכור אותן בהמשך).

הקצאת אופציה לעובדים היא למעשה מתן אפשרות לעובד לממש את האופציה שברשותו ולרכוש את מניות החברה במחיר המימוש אשר סוכם בחוזה מראש.

לרוב יש "תקופת הבשלה" (Vesting) שהיא תקופה בה העובד אינו יכול לממש את האופציה וזה משקף את השירות העתידי שאותו נותן העובד למעסיק.

בדרך זאת החברה מנסה לשמר את העובד, מאחר ובמשך תקופת ההבשלה לעובד יש אינטרס להמשיך לעבוד בחברה לאורך זמן ולהשקיע מאמץ בחברה על-מנת ששווי המניות יהיה הכי גבוה שניתן והוא יממש את האופציה במחיר הנמוך שנקבע מראש. בעצם האופציה היא לקנות את מניות החברה במחיר נמוך יותר מהשווי האמיתי שלהן בשוק.

 

מסלול 102

הקצאת אופציות לפי סעיף 102 היא אמירה כללית שהחבר'ה משתמשים בה כסלנג שמסתיר מאחוריו עולם ומלאו.

סעיף 102 הוא סעיף בפקודת מס הכנסה שמדבר על האופן שבו יש לחייב את העובד במס על ההטבה שהוא קיבל מהחברה.

הסעיף והתקנות השונות שהתפתחו מהסעיף הנ"ל מגדירים מספר מסלולי תגמול (כגון: הקצאת אופציות, RSU-Restricted Stock Units, ESPP- Employee Stock Purchase Plan) ואת מסלולי המס השונים החלים (כגון: מסלול רווח הון, הקצאות ללא נאמן, הקצאות עם נאמן ועוד).

באופן כללי יש להבין כי כשהעובד מקבל אופציה הרי המעסיק נתן לו נכס או הכנסה ולכן רשויות המס דורשות לחייב אותו במס.

אולם העובד לא קיבל שום תמורה במזומן ולכן תיאורטית אין לו כסף לשלם את המס וכך עלול להיווצר מצב שהעובד ישלם "קנס" את המס מבלי לקבל תמורה מידית מהמעסיק.

בעקבות הבעיה הזאת חוקק סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, הסעיף בא להסדיר את התנאים שיאפשרו לעובד לדחות את המס בגין ההטבה שקיבל וזאת עד ליום בו הוא ייפגש עם הכסף.

קרי יממש את האופציה, ימכור את המניה ויקבל כסף מזומן ואז יהיה לו מקור לממן גם את המס בגין ההטבה הזאת. הכול תחת עמידה בהגדרות והדרישות המופיעות בסעיף 102.

 

המסלול האחר

לרוב אנחנו נסחפים אחרי סלנגים וטרנדים שמופיעים במדיה ושאולים מעולם ההיי-טק והטכנולוגיה ושוכחים שיש עוד אפשרויות יצירתיות ומגוונות להעניק הטבות לעובדים.

בחברות תעשייה מסורתית או חברות וותיקות שאינן נסחרות בבורסה, מקובל להשתמש בתגמול שהוא נגזר תוצאות, למשל עמידה ביעדי מחזור או רווח מחלקתי או כלל ארגוני.

 

המסלול המשולב

מסלול זה הוא אחד הדוגמאות לבנית מסלול תגמול יצירתי, שאנו בונים לפי התאמה אישית לחברות שנותנות שירותים, לחברות סטארטאפ צעירות ולגופים וותיקים שהתעורר בהם הצורך לתגמל את הצוות הבכיר.

לדוגמה:

משרד עורכי דין שרוצה לקדם ולשמר את עורכי הדין הצעירים והמבטיחים של החברה, לגרום להם תחושת שייכות ולשמר אותם לאורך זמן.

החברה מראש תתאר לעובד את מסלול ההתפתחות, ותציין בהסכם כי בהגיעו ליעדים מסוימים אישיים, חברתיים או משולבים, החברה תנפיק לו מניות של החברה ותשלום המס עליהם אם יחול יבוצע על-ידי החברה בשם העובד.

התכנון הנכון הוא בניית מערכת שלאורך מספר השנים בהן העובד עבד בחברה, נצברו עבורו חלק מרווחי החברה שיאפשרו לו לקנות את מניות החברה בשווי השוק שלהם ללא תשלום מס.

 

מציאת פתרונות יצירתיים לתגמול ושימור עובדים, חייבת להיעשות בדרך של ראיה רחבה וכוללת של הארגון והמטרות שעומדות בפניו.

פתרונות שכאלו אפשריים רק כאשר משלבים את דעתם של יועצים מקצועיים מתחומי המשפט, המיסים, והפיתוח העסקי הכולל יעדי מכירות וכו'.

צוות המומחים הרב תחומי שלנו מאפשר לחברות וותיקות ולחברות צעירות בתחילת דרכם להגיע לפתרון האופטימלי לארגון יחד עם שמירה על האינטרסים של העובדים, ההנהלה והבעלים.

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר במחלקת המיסוי, 03-5333883.

מאמר זה הופיע בניוזלטר שלנו: ניהול המשאב האנושי, שהתפרסם בחודש 1/7/19

להצטרפות וקבלת הניוזלטר של אוריין ישראל – לחץ כאן