נחשפו 30 מיליארד ₪ של ישראלים בחו"ל – היכונו למבצע גילוי מרצון נוסף

מנהל רשות המיסים הודיע לאחרונה כי במסגרת הליכי גילוי מרצון חשפה רשות המיסים 30 מיליארד ₪ של ישראלים בחו"ל וכי בקרוב יצא לדרך מבצע נוסף (הרביעי במספר) שיזמין שוב את אזרחי ישראל להסדיר בעיות מיסוי במסגרת הליך גילוי מרצון. חשוב להבהיר מספר נקודות בעקבות ההודעה הדרמטית הזו:

  1. המידע על הכספים האלה הגיע לרשות המיסים לפי דיווחים של אזרחים שהוזמנו לדווח עליהם במסגרת הליך גילוי מרצון. יוצא מכך כי מחד, קיימים עוד כספים רבים שטרם נחשפו, ומאידך, רשות המיסים טרם עשתה את מירב המאמצים לחשוף סכומים אלה בעצמה. בהתחשב בשיתוף הפעולה המתפתח בין מדינות בעניין ובפיקוח ההולך ומתגבר על הבנקים ותנועות ההון בעולם, זה כבר לא שאלה אם רשות המיסים תגלה בעצמה את מה שלא ידווחו לה, אלא רק מתי.
  2. לא כל 30 מיליארד ₪ האלה מהווים העלמת הכנסות. בהרבה מן המקרים, כפי שנוכחנו במשרד בעת ליווי הליכי גילוי מרצון, מדובר בכספים ישנים של הורים וסבים שרובם אינם כבר בין החיים ונגזר על דור היורשים להסדיר את אי הדיווח אחת ולתמיד. דרך אגב מדובר בחלק מהמקרים בירושות לגיטימיות לגמרי ושעורי המס שבהם התחייבו אלו שפנו לגילוי מרצון הם נמוכים למדי יחסית לסכומים שנמצאים בידם. אומנם בחלק מהמקרים לא ניתן היה להסביר ולהוכיח עד תום מה מקור הכספים הישנים מאוד הללו, מה שהיקשה על התהליך אבל זה בדיוק תפקידנו כאנשי מקצוע להביא ללקוחות את ההסדרים הטובים ביותר בכל מצב.
  3. אז כמה באמת מס נכנס לקופת המדינה מחשיפת עשרות המיליארדים האלה? ציינתי כי רוב תיקי הגילוי מרצון מסתיימים במס נמוך יחסית, וגם מנהל רשות המיסים, ולא בכדי, לא מגלה לנו מידע בעניין. לפי אומדן בלתי רשמי חשיפת 30 מיליארד ה-₪ הניבה לקופת המדינה כמיליארד ₪ מיסים "בלבד", וכמובן תמשיך להניב סכומים מסוימים גם בעתיד כי מכאן ואילך ישולם מס על הפירות של הנכסים. נציין רק שהכנסות המדינה בשנה ממיסים וכו' מתקרבת ל-300 מילארד ₪ בשנה כך שמי שחושב שפעילות זו של רשות המיסים תשנה את פני הכלכלה בישראל, טועה. אין בכל להמעיט, ואף לא ברמז, על חשיבות מהלכים אלה לחיסול העלמות מס, הון שחור וגם למען צדק חברתי טוב יותר.

אז לאחר ההבהרות האלה ניתן לסכם כי בכל מקרה זוהי שעת כושר עבור כל מי שרוצה להסדיר את העניינים הכספיים, שלו ושל משפחתו. זה בהחלט הזמן לבדוק עם בני משפחה בכלל, והמבוגרים בהם בפרט, האם הם ערים לחובתם לדווח ולשלם על אחזקת כספים בכל מקום בעולם. הליך גילוי מרצון מאפשר בתנאים נוחים יותר לפתור בעיות ולהימנע מחשיפה פלילית.

למשרדנו ניסיון רב בליווי וטיפול בהליכי גילוי מרצון של כספים ונכסים מסביב לעולם.

לקריאת הפרסום הקש: