פרה רולינג – איך עושים זאת נכון?

'

מאת: אופיר אנג'ל, מומחה מיסים

הליך ה"פרה רולינג" או בשמו המקצועי "החלטה מקדמית" מאפשר לקבל מושג ראשוני לגבי כדאיות העסקה המתוכננת בנוגע לחבות המס העתידית. ניתן לשקול להיכנס להליך הפרה רולינג במקרים בהם מעורבים מחירי העברה, מיזוג ופיצול חברות, שינוי מבנה חברות, עסקאות בינלאומיות, החלפת מסלול האופציות, ניכוי מס במקור לבעלי זכויות בחברה, תושב חוזר ותושב ותיק, מימוש ותמחור מחדש של אופציות לעובדים, שינויים בהון, חלוקת מניות הטבה ודיבידנד, עסקאות נדל"ן ועסקאות מורכבות אחרות ועוד.

על מנת להטיב עם הציבור ולקצר את הליך הפרה רולינג, רשות המיסים השיקה את המסלול הירוק להגשת בקשות פרה רולינג, במקרים פשוטים וסטנדרטיים. במידה ומדובר על עסקה מורכבת עם צדדים רבים ו/או מספר מדינות יש לפנות למסלול המלא הרגיל של פרה רולינג, מאחר ויש צורך בבדיקה יותר מעמיקה על מנת להגיע להחלטה מקדמית אמתית שתשקף את חבות המס העתידית הראלית. כאמור, לדיוק ההליך יש משמעות כלכלית ואסטרטגית ניכרת העלולה להשפיע על עתיד התאגיד או העסקה.

על מנת לקבל החלטה מקדמית בטרם התרחש אירוע המס יש לבחור במסלול ובאסטרטגיה המיטבית, ולכן מומלץ לפעול במספר צעדים ברורים:

  1. ייעוץ מס מקדים, לגבי אופי העסקה או פעילות החברה – הייעוץ יכלול תכנון מס אסטרטגי על ידי מומחי המס, במטרה לזהות חשיפות מס ועל מנת לקבוע אסטרטגיות מיסוי בראייה כלל ארגונית ואף בראיה הוליסטית הלוקחת בחשבון השפעות רוחביות והשפעות עומק.
  2. קביעת אסטרטגית העבודה מול רשויות המס – זיהוי הדרך הטובה ביותר לפעילות בצורה חוקית מול רשויות המס. לדוגמה, בדיקה האם ניתן לגשת לפרה רולינג במסלול הירוק, האם כדאי לפנות להחלטה מקדמית במסלול הרגיל ואם כן האם לעשות זאת באופן אנונימי או באופן גלוי.
  3. הכנת תשתית עובדתית או תשתית תומכת – לצורך הגשת המידע והנתונים לרשויות המס. במידת הצורך ליווי הבקשה בחוות דעת מיסוי או חוות דעת משפטית מלאה, המציגה ומסכמת את תכנון המס.
  4. הגשת הבקשה למחלקה המתאימה ומעקב התהליך מול רשויות המס – בשלב זה נפעל בצורה מתואמת עם רשות המיסים במסגרת דיונים ומתן הבהרות מול המפקח שימונה לטיפול בבקשה.
  5. קבלת ההחלטה המקדמית והנחיה של מומחים לגבי היישום במהלך העסקים השוטף – יש לוודא עמידה בתנאים ובהגדרות הפרה רולינג הלכה למעשה בחיי היום יום של החברה, על מנת שהחברה תוכל ליהנות מפירות ההחלטה המקדמית.

צוות מומחי המס של טקספרטס, מלווים תאגידים ואנשים פרטיים בהליך הפרה רולינג מול רשויות המס, מגבשים את הרעיון מבחינה אסטרטגית המיסוי ומכינים את המסמכים הרלוונטיים לדיון ברשויות המס. צוות מומחי המיסים של חברתנו הינו בעל ניסיון רב בתחום ועשיר בהליכים מול מס הכנסה ככלל ופרה רולינג בפרט, הצוות מתמחה במיסוי בינלאומי, ומחירי העברה, גילוי מרצון, שינוי מבנה חברות ועסקאות מורכבות. אל תהססו וצרו קשר על מנת לתכנן את המהלך העסקי או הפרטי בצורה מיטבית מול רשויות המס בישראל ובעולם: tlv.office@auren.co.il

l